VT Animal - шаблон joomla Видео

 

 ВИРОБНИЧА ПРАКТИКА

 

П’ЯТНИЦЯ 03.04.2020

План уроку

Тема 6. Приготування тортів

Тема уроку 6.5Приготуваннятортів асорті

Пояснення нового матеріалу

Торти посідають особливе місце в групі борошняних кондитерських виробів. Пояснюється це не тільки відмінними смаковими властивостями тортів, але й тим, що торт може прикрасити будь-який святковий стіл і бути гарним подарунком.

Але в одному торті можливе поєднання кількох випечених напівфабрикатів, наприклад, бісквіту з пісочним напівфабрикатом, бісквіту з білковим чи медовим напівфабрикатом такі орти називають асорті або комбінованими

Комбінування випечених напівфабрикатів значно урізноманітнює смакові властивості виробів.

Комбіновані торти готують з різних випечених напівфабрикатів. Найчастіше поряд з основним випеченим напівфабрикатом (бісквітний, пісочний) використовують заварний або повітряний напівфабрикати. Шари напівфабрикатів прошаровують кремом або фруктовою начинкою і прикрашають різними оздоблювальними напівфабрикатами.

Бісквітно-заварний торт. Він складається з одного шару бісквітного напівфабрикату і двох шарів заварного напівфабрикату, прошарованих кремом і фруктовою начинкою, з обробкою поверхні.

Шар бісквітного напівфабрикату квадратної форми просочують сиропом, змащують кремом і покривають шаром заварного напівфабрикату. На поверхню заварного напівфабрикату наносять рівний шар фруктової начинки і покривають другим шаром заварного напівфабрикату. Поверхню пласта і бічні сторони покривають шаром крему, а потім верхню поверхню обсипають цукровою пудрою, а бічні сторони - смаженими подрібненими горіхами. З заварного напівфабрикату готують кульки з порожнинами, які заповнюють кремом, глазурують шоколадною помадою і прикрашають ними поверхню торта.

Бісквітно-повітряний торт «Фантазія». Три шари бісквітного напівфабрикату просочують сиропом і прошаровують вершковим кремом, збитим з праліновою начинкою. На поверхню торта наносять шар крему, на який укладають невеликий повітряний напівфабрикат і обсипають цукровою пудрою. Бічні сторони торта змащують кремом і обсипають бісквітної крихтою.

Пісочно-заварний торт. Два шари пісочного напівфабрикату прошаровують фруктовою начинкою. Поверхня та бокові сторони пласта покривають шаром фруктової начинки, а потім накладають заварний напівфабрикат, поданий у вигляді сітки. Поверхні заварного напівфабрикату у вигляді сітки для пісочно-заварного торта «Весняний» заливають желе. Крім того, поверхня обробляють кульками з заварного тіста, які попередньо глазурують помадою.

Питання для закріплення нового матеріалу

 1. Як ще називають торт асорті?
 2. З яких видів тіста готують торти асорті?
 3. Які напівфабрикати використовують для змащування та оздоблення тортів?
 4. Як бісквітно-заварні торти?
 5. Бісквітно-повітряні торти їх характеристика?
 6. Що використовують для оздоблення поверхні тортів?

Домашнє завдання:

-        вивчити основні питання для закріплення нового матеріалу

-        практично приготувати бісквітно-пісочний торт «Норд»

-        зробити фото звіт

Відеоролик за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=eDggtQjNonQ

Технологічна карта

Торт бісквітно-пісочний «Норд»

№ п/п Сировина Витрати Вимоги до якості
брутто нетто
  Біскітне тісто    

СИРОВИНА ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ВИМОГАМ

НТД

1 борошно 110 300
2 Крохмаль картопляний 40 40
3 цукор 150 300
4 яйця 5шт 200
  Пісочне тісто    
1 борошно 300  
2 цукор 100  
3 масло 300  
4 жовтки 3шт  
5 сметана 15  
  Для крему заварного    
1 Борошно або крохмаль 50 50
2 Цукор 200 200
3 Молоко 300 300
4 Ванільний цукор 10 10
5 Вершкове масло 200 200
6 Яйця 1шт 40
  Для шоколадного крему    
  шоколад 200 200
  Масло вершкове 600 600
  яйця 4шт 160
  цукор 3ст  
  Ванільний цукор 10 10
  молоко 1000 100

Технологія приготування

Бісквітне тісто: білки відділити від жовтків, білки збивають до стійкої піни. Не припиняючи збивання в білки частинами додають цукор. білки будуть готові до них додають жовтки і збивають до отримання однорідної маси 2-3хв. Борошно перемішують з крохмалем та просівають через сито і швидко але обережно частинами додають до збитої яєчно-цукрової маси. Бісквіт випікають в духовій шафі при температурі 180-1900С протягом 40-45хв до готовності.

Готовий бісквіт виймають з форми і охолоджують.

          Пісочне тісто: просіяне борошно перемішують з цукром додають масло і перетирають, додають сметану та жовтки, замішують тісто. Готове тісто ділять на три частини і ставлять в холодильник. Після охолодження тісто розкачують та випікають пісочні заготовки при температурі 2000С 10-15хв до золотистого кольору.

          Крем заварний: борошно і крохмаль перемішують додають частину холодного молока, цукор, яйця і перетирають. Іншу частину молока ставлять на вогонь і доводять до кипіння, в неї вливають підготовлену суміш постійно помішуючи доводять до кипіння і знімають в вогню. До охолодженого крему додають масло і збивають до однорідного стану.

Шоколадний крем: жовтки розтирають з цукром додають молоко, натертий шоколад і ставлять на водяну баню, безперервно помішуючи доводять масу до густої консистенції. Підготовлену масу охолоджують додають масло вершкове і ванільний цукор і збивають.

Збирання торту. Пісочний корж змащують заварним кремом на нього ставлять половину розрізаного бісквіту на який ставлять шоколадний крем закривають іншою частиною бісквіту, змащують заварним кремом і на нього ставлять пісочний корж. Поверхню і боки торта змащують шоколадним кремом. З третього пісочного коржа роблять крихти, якими обсипають боки торта. Поверхню оздоблюють шоколадним кремом.

Майстер виробничого навчання Явинець М.В.

ЧЕТВЕР 02.04.2020

 

План уроку

Тема 6. Приготування тортів

Тема уроку 6.5Приготуваннятортів з медового тіста.

Пояснення нового матеріалу

Основою медових тортів є медовий напівфабрикат. За рецептурою медове тісто подібне до пряничного, але має деякі відмінності. Медове тісто готують без патоки, як рідину використовують молоко, сметану, кефір чи квасне молоко. З розпушувачів використовують тільки соду, яку попередньо «гасять» оцтом для нейтралізації неприємного присмаку продуктів її термічного розкладу. Ароматизують тісто одним видом прянощів, найчастіше це гвоздика, кориця чи духмяний перець.

Готують медове тісто — сирцевим способом.

Приготування тіста. спочатку готують цукрово-патоковий сироп (у теплій воді розчиняють цукор, мед, патоку) і потім охолоджують його до 20° С. Охолоджений сироп виливають у діжу машини для замішування тіста, додають яйця, розпушувачі, прянощі, розплавлений маргарин і ретельно все це перемішують протягом 5—8 хв., У перемішану масу всипають усе одразу борошно (8 % залишають на підсипання) і замішують тісто протягом 4— 12 хв. Час замішування залежить від температури. Чим вища температура приміщення і сировини, тим швидше потрібно замішувати тісто, щоб уникнути його затягування. Тісто може затягнутися і в тому випадку, якщо борошно всипати не одразу, а поступово.

Готове тісто повинно мати консистенцію густої сметани. Його розливають у змащені жиром і посипані борошном форми і випікають при температурі 180— 190°С протягом 30—40 хв.

Поверхня виробів має бути опукла, без тріщин; на розрізі вироби пористі, без закальцю, м'які; коричневого кольору; смак солодкий, з відповідним ароматом..

Питання для закріплення нового матеріалу

 1. Що є основою для приготування медових тортів?
 2. Яка рідина використовується при приготування медового тіста?
 3. Якої консистенції має бути медове тісто?
 4. Технологічна послідовність приготування медових тортів?
 5. При якій температурі і скільки часу випікають медове тісто?
 6. Що використовують для оздоблення тортів?

Домашнє завдання:

-        вивчити основні питання для закріплення нового матеріалу

-        практично приготувати торт «Медовий»

-        зробити фото звіт

Відеоролик за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=ktuo_j069SE

Технологічна карта

Торт «Медовий»

№ п/п Сировина Витрати Вимоги до якості
брутто нетто
  Медове тісто    

СИРОВИНА ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ВИМОГАМ

НТД

  борошно 470 470
  цукор 140 140
  молоко або сметана 75 75
  масло або маргарин 100 100
  мед натуральний 50 50
  яйця 3 шт. 120
  сода 8 8
  Для крему    
1 Борошно або крохмаль 100 100
2 Цукор 200 200
3 Молоко 1000 1000
4 Ванілін 2 2
5 Вершкове масло 100 100
6 Яйця 1шт +2 яєчних жовтки 40+

Технологія приготування

В каструлю або металеву миску ставлять вершкове масло, мед, цукор, 2 ложки молока (одну ложку залишають, щоб розвести соду) і ставлять її на водяну баню. Нагрівають суміш до 50-600С до повного розчинення масла. Яйця збивають з щіпкою солі та додають в медову суміш постійно помішуючи. Соду розводять в молоці також додають до суміші перемішують і знімають з вогню.

Коли медова суміш охолоне до теплого стану поступово додають половину борошна та добре перемішують тісто. Коли тісто охолоне до кімнатної температури додають решту борошна та замішують тісто. Готове тісто загортають в плівку і ставлять в холодильних на 1 годину. Охолоджене тісто ділять на 6-7 частин і розкачують круглі заготовки. Які випікають при 1800С до золотистого кольору.

Поки випечені медові листи охолоджуються готують заварний крем для цього молоко влити в каструлю і довести до кипіння.
Яйця розтерти з цукром і ваніліном змішати з борошном та молоком (100грам від загального об’єму) Отриману суміш влити в молоко і довести до загустіння на мінімальному вогні, безперервно помішуючи ложкою.
Коли крем злегка охолоне, додати до нього вершкове масло, нарізане на шматочки, та розмішати, поки воно не розчиниться.

Випечені медові листи змащують масляно-заварним кремом. Боки та поверхню торту обробляють цим же кремом та обсипають крихтами тіста. Торт залишають для просочування на декілька годин.

Майстер виробничого навчання Явинець М.В.

СЕРЕДА 01.04.2020

 

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА

Комплекс вправ для самостійного виконання

1. В. п. – лежачи на спинi iз зiгнутими й розведеними нарiзно ногами, упор ступнями в пiдлогу, руки внизу, долонi на пiдлозi. Прогнутися у грудному вiддiлi хребта, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 4–8 разiв.
2. В. п. – те саме. Пiдняти таз iз пiдлоги. Тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. 6–10 разiв.
3. В. п. – те саме. Пiднятi таз i грудну клiтку пересувати в сторони (ноги на мiсцi). Повторити 4–10 разiв.
4. В. п. – те саме. Пiдняти таз якомога вище, впираючись у пiдлогу ступнями, потилицею i руками, тримати 5–7 сек. Повторити 4–10 разiв.
5. В. п. – лежачи на спинi, руки в сторони, долонi на пiдлозi. Упираючись у пiдлогу потилицею, п’ятками й руками, пiдняти тулуб якомога вище, тримати 3–5 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
6. В. п. – лежачи на грудях, руки за головою. Вiдвести голову i плечi назад, руки вгору, прогнутися, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
7. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти з пiдлоги випрямленi ноги якомога вище, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
8. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти плечi, випрямленi ноги, руки в сторони, прогнутись, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
9. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти плечi, руки вгору (у руках м’яч чи палиця), тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
10. В. п. – упор сидячи позаду. Пiдняти таз, голову закинути назад, прогнутися, ноги не згинати. Тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Виконати 6–8 разiв. Повторити те саме, впираючись у пiдлогу однiєю ногою, другу – пiднести вперед–угору, тримати 3–4 сек. 3–5 разiв – кожною ногою.
11. В. п. – лежачи на спинi або упор сидячи позаду: а) пiднявши п’ятки з пiдлоги, повiльно зiгнути i випрямити ноги; б) повiльно пiдняти випрямленi ноги i тримати 10–15 сек.; в) коловi рухи пiднятими випрямленими ногами – кожною назовнi та всередину, обома влiво й вправо; г) пiдняти ноги з пiдлоги та виконати рухи як пiд час їзди на велосипедi; д) розвести пiднятi з пiдлоги прямi ноги в сторони й звести їх схресно (“ножицi”); е) почергове пiднiмання однiєї й опускання другої ноги, не торкаючись ними пiдлоги. Дихання довiльне.
12. В. п. – лежачи на спинi, носки нiг закрiпленi, руки внизу: а) повiльно сiсти i лягти; б) пiдняти голову i тулуб на 15–20 см вiд пiдлоги, тримати 7–10 с, повернутись у в.п; в) повiльно сiсти, руки за голову чи в сторони, повернутись у вихiдне положення.
13. В. п. – лежачи на спинi, руки внизу. Зiгнувши ноги сiсти, обхопити гомiлки руками. Повернутись у вихiдне положення.

14. В. п. – лежачи на спинi, руки вгору. Пiдняти випрямленi ноги вперед – угору i торкнутися ними пiдлоги за головою. Повернутись у вихiдне положення.
15. В. п. – лежачи на спинi. Пiднявши ноги i тулуб вгору, виконати стiйку на лопатках.
16. В. п. – стоячи на колiнах, руки на поясi. Повiльнi нахили назад, не згинаючись у тазостегнових суглобах.

Комплекс загальнорозвивальних вправ в русі

1. Ходьба з різними рухами рук із різних вихідних положень (в різні сторони, вгору, вперед). Перехід із одного поло­ження в інше: — зигзагоподібно, невеликими коловими рухами, вісімками і т.д. Під час виконання вправи долоні вгору або донизу.

2. Ходьба зі зміною положення асиметрично розташованих рук. Наприклад: одна вперед, інша в сторону; одна вгору, друга в сторону;  одна вперед,  друга вниз і т.п.

3. Ходьба з розгинаннями рук із різних вихідних положень (руки до плечей, перед грудьми, за головою, за спиною і т.п.)і поверненням у вихідне положення. Те саме з асимет­ричними рухами рук.

4. Ходьба у напівнахилі, руки на плечах партнера, який попереду. Те саме на носках, на п'ятках. Те саме у шерензі.

5. Те саме, але з прогинанням тулуба назад і почергої підніманням рук і поверненням у вихідне положення.

6. Ходьба з великою амплітудою рухів руками.

7. Ходьба з оплесками у долоні під колінам зігнутої ноги за спиною.

8. Ходьба з оплесками у долоні під прямою ногою і над  головою.

9. Ходьба з махом прямої ноги вперед, торкнутися долоняминоска.  Руки в різних вихідних положеннях.

10. Ходьба широкими кроком з поворотом тулуба і великою амплітудою рухів руками.

11. Ходьба з поворотом тулуба   (кисті зчеплені у "замок").

https://www.youtube.com/watch?v=vwMXzJx-95U


https://www.youtube.com/watch?v=-wADATSol90

https://www.youtube.com/watch?v=f_1nm-Nik4w

ВИКЛАДАЧІ ПИСАРЕНКО Л.П, АНДРЕЙЧУК І.Г.

ВІВТОРОК 31.03.2020

 

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА

Комплекс вправ для самостійного виконання

1. В. п. – лежачи на спинi iз зiгнутими й розведеними нарiзно ногами, упор ступнями в пiдлогу, руки внизу, долонi на пiдлозi. Прогнутися у грудному вiддiлi хребта, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 4–8 разiв.
2. В. п. – те саме. Пiдняти таз iз пiдлоги. Тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. 6–10 разiв.
3. В. п. – те саме. Пiднятi таз i грудну клiтку пересувати в сторони (ноги на мiсцi). Повторити 4–10 разiв.
4. В. п. – те саме. Пiдняти таз якомога вище, впираючись у пiдлогу ступнями, потилицею i руками, тримати 5–7 сек. Повторити 4–10 разiв.
5. В. п. – лежачи на спинi, руки в сторони, долонi на пiдлозi. Упираючись у пiдлогу потилицею, п’ятками й руками, пiдняти тулуб якомога вище, тримати 3–5 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
6. В. п. – лежачи на грудях, руки за головою. Вiдвести голову i плечi назад, руки вгору, прогнутися, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
7. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти з пiдлоги випрямленi ноги якомога вище, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
8. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти плечi, випрямленi ноги, руки в сторони, прогнутись, тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
9. В. п. – те саме, що у вправi 6. Пiдняти плечi, руки вгору (у руках м’яч чи палиця), тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Повторити 3–6 разiв.
10. В. п. – упор сидячи позаду. Пiдняти таз, голову закинути назад, прогнутися, ноги не згинати. Тримати 5–7 сек. Повернутись у в.п. Виконати 6–8 разiв. Повторити те саме, впираючись у пiдлогу однiєю ногою, другу – пiднести вперед–угору, тримати 3–4 сек. 3–5 разiв – кожною ногою.
11. В. п. – лежачи на спинi або упор сидячи позаду: а) пiднявши п’ятки з пiдлоги, повiльно зiгнути i випрямити ноги; б) повiльно пiдняти випрямленi ноги i тримати 10–15 сек.; в) коловi рухи пiднятими випрямленими ногами – кожною назовнi та всередину, обома влiво й вправо; г) пiдняти ноги з пiдлоги та виконати рухи як пiд час їзди на велосипедi; д) розвести пiднятi з пiдлоги прямi ноги в сторони й звести їх схресно (“ножицi”); е) почергове пiднiмання однiєї й опускання другої ноги, не торкаючись ними пiдлоги. Дихання довiльне.
12. В. п. – лежачи на спинi, носки нiг закрiпленi, руки внизу: а) повiльно сiсти i лягти; б) пiдняти голову i тулуб на 15–20 см вiд пiдлоги, тримати 7–10 с, повернутись у в.п; в) повiльно сiсти, руки за голову чи в сторони, повернутись у вихiдне положення.
13. В. п. – лежачи на спинi, руки внизу. Зiгнувши ноги сiсти, обхопити гомiлки руками. Повернутись у вихiдне положення.

14. В. п. – лежачи на спинi, руки вгору. Пiдняти випрямленi ноги вперед – угору i торкнутися ними пiдлоги за головою. Повернутись у вихiдне положення.
15. В. п. – лежачи на спинi. Пiднявши ноги i тулуб вгору, виконати стiйку на лопатках.
16. В. п. – стоячи на колiнах, руки на поясi. Повiльнi нахили назад, не згинаючись у тазостегнових суглобах.

Комплекс загальнорозвивальних вправ в русі

1. Ходьба з різними рухами рук із різних вихідних положень (в різні сторони, вгору, вперед). Перехід із одного поло­ження в інше: — зигзагоподібно, невеликими коловими рухами, вісімками і т.д. Під час виконання вправи долоні вгору або донизу.

2. Ходьба зі зміною положення асиметрично розташованих рук. Наприклад: одна вперед, інша в сторону; одна вгору, друга в сторону;  одна вперед,  друга вниз і т.п.

3. Ходьба з розгинаннями рук із різних вихідних положень (руки до плечей, перед грудьми, за головою, за спиною і т.п.)і поверненням у вихідне положення. Те саме з асимет­ричними рухами рук.

4. Ходьба у напівнахилі, руки на плечах партнера, який попереду. Те саме на носках, на п'ятках. Те саме у шерензі.

5. Те саме, але з прогинанням тулуба назад і почергої підніманням рук і поверненням у вихідне положення.

6. Ходьба з великою амплітудою рухів руками.

7. Ходьба з оплесками у долоні під колінам зігнутої ноги за спиною.

8. Ходьба з оплесками у долоні під прямою ногою і над  головою.

9. Ходьба з махом прямої ноги вперед, торкнутися долоняминоска.  Руки в різних вихідних положеннях.

10. Ходьба широкими кроком з поворотом тулуба і великою амплітудою рухів руками.

11. Ходьба з поворотом тулуба   (кисті зчеплені у "замок").

https://www.youtube.com/watch?v=vwMXzJx-95U


https://www.youtube.com/watch?v=-wADATSol90

https://www.youtube.com/watch?v=f_1nm-Nik4w

ВИКЛАДАЧІ ПИСАРЕНКО Л.П, АНДРЕЙЧУК І.Г.

ПОНЕДІЛОК 30.03.2020

 

План уроку

Тема 6. Приготування тортів

Тема уроку 6.5Приготуваннятортів з шарового тіста.

Пояснення нового матеріалу

Шарові торти виготовляють квадратної, рідше круглої форми. Складаються вони переважно з трьох пластів шарового напівфабрикату, які склеюють між собою кремом чи фруктовою начинкою. Прісне шарове тісто розкачують пластом завтовшки 5 мм, викладають на зволожені водою кондитерські листи, наколюють їхню поверхню ножем і випікають при температурі 250-260°С протягом 15-20 хв. Перед випіканням заготовки витримують 15-20 хв. у прохолодному приміщенні для послаблення клейковинних зв'язків у тісті. Це зменшує деформацію і здуття коржів під час випікання.

При склеюванні пластів верхній кладуть пухирчастою стороною донизу, що полегшує процес оздоблення. Найчастіше шарові торти оздоблюють крихтами шарового напівфабрикату, що утворюються при підрівнюванні країв випечених напівфабрикатів, і посипають цукровою пудрою.

Розміри коржів для квадратного торта масою 1 кг становлять 18x18 см, діаметр круглих коржів - 20 см.

Рецептурою на фірмові торти передбачається переважно прискорений спосіб приготування шарового тіста, для якого маргарин січуть разом із борошном до утворення дрібної крихти. У крихти вливають розчин інших продуктів (відповідно до рецептури) і швидко замішують пластичне тісто, яке витримують у холодильнику протягом 2-3 год. Випікають пласти при нижчій температурі, ніж звичайне шарове тісто (230-240°С), що забезпечує рівномірне прогрівання тіста і значне збільшення його в об'ємі. Перед випіканням пласти тіста обов'язково наколюють ножем у кількох місцях.

         Шарове тісто універсальне, готувати його нескладно, але є кілька тонкощів, як і потрібно врахувати при приготуванні його для тортів:

-        Сіль, оцет і лимонна кислота впливають на пружність, якість та смак. Тому ретельно дотримуйтесь пропорцій.

-        Молоко покращує смак тіста, але погіршує його еластичність. Тому розведіть молоко водою у пропорції 1:1.

-        Масло для тіста має бути охолодженим, а не замороженим – тверді шматки будуть рвати тісто.

-        Розгортати тісто потрібно з рівномірним тиском, у напрямку від себе.

-        Перед тим, як поставити тісто до духовки, зробіть в ньому декілька надрізів – вони допоможуть виходити пару.

-        Випікайте вироби з листкового тіста при t не нижче 220°C.

-       

Питання для закріплення нового матеріалу

 1. Що є основою для приготування шарових тортів?
 2. Яка температура і час випікання тортових заготовок з шарового н/ф?
 3. Технологічна послідовність приготування шарових тортів?
 4. При якій температурі і скільки часу випікають шарове тісто?
 5. Що потрібно зробити щоб уникнути деформації та вздуття тіста?

Домашнє завдання:

-        вивчити основні питання для закріплення нового матеріалу

-        практично приготувати шаровий торт «Наполеон»

-        зробити фото звіт

Відеоролик за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=VtUpbxe6SVw

Технологічна карта

Торт «Наполеон»

№ п/п Сировина Витрати Вимоги до якості
брутто нетто
  Для тіста      
1 Борошно в/г 600 600 СИРОВИНА ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ВИМОГАМ НТД
2 Масло вершкове 300 300
3 Яйця 2шт 80
4 Вода 150 150
5 Оцет 9% 1/2ст.л 12
6 Сіль 3 3
  Для крему    
1 Борошно або крохмаль 100 100
2 Цукор 400 400
3 Молоко 1000 1000
4 Ванілін 2 2
5 Яйця

7-8 жовтків

(або 4 шт цілі)

160

Приготування тіста.

 • Збити 2 яйця.
 • Воду розвести оцтом і перемішати.
 • Збиті яйця змішати з водою і оцтом, всипати трошки солі і ретельно перемішати.
 • Подрібнити 300 г охолодженого вершкового масла на терці або ножем.
 • У велику миску або гіркою на стіл насипати 600 г заздалегідь просіяного через друшляк або сито борошна, зверху викласти подрібнене вершкове масло.
 • Порубати ножем з борошном до утворення своєрідної маслянистої крупки.
 • У борошні зробити поглиблення і акуратно влити туди приготовану раніше яєчну суміш.
 • Замісити тісто.
 • Розділити тісто на 12 рівних шматочків, сформувати кульки, викласти на блюдо і накрити паперовим рушником.
 • Поставити в холодильник на годину.

Приготування крему

 • Влити в каструлю 1 л молока і довести до кипіння.
  7-8 жовтків або 4 яйця розтерти з 400 г цукру і 2 г ваніліну.
 • Додати 100 г борошна або крохмалю і ретельно перемішати.
 • Отриману суміш влити в молоко і довести до загустіння на мінімальному вогні, безперервно помішуючи ложкою.

Випікання коржів

 • Після закінчення зазначеного часу, кульки приготованого тіста витягти з холодильника і розкласти на столі.
 • Розкачати їх качалкою по черзі дуже тонким шаром, використовуючи пергаментний папір, яка не дасть тісту прилипнути до столу і спростить зняття тонкого коржа.
 • Вирізати рівні кола. Для цього можна використовувати велику тарілку або низ від форми приклавши її до тіста і обрізавши ножем по контуру зайве тісто.
 • Щоб коржі в момент випікання не здувалися, їх слід поколоти виделкою.
 • Зайве тісто можна залишити на пергаментним папері і теж запекти в духовці — воно знадобиться для посипання.
 • Всі коржі випікати в духовці приблизно за 10-12 хвилин при 180 градусах до золотистого кольору.

Збирання торта

 • На кожен готовий корж тонким шаром нанести крем.
 • На боки торта і верхній корж теж нанести крем.
 • Обрізки подрібнити за допомогою блендера або товкачика і посипати ними торт.
 • Поставити торт в холодильник на пару годин.

Вимоги до якості:форма кругла чи квадратна; поверхня рівномірно посипана крихтами і цукровою пудрою; на розрізі: пласти шарового напівфабрикату склеєні кремом; консистенція коржів суха, легко розшаровується; смак приємний, солодкий.

Майстер виробничого навчання Явинець М.В.

 

П’ЯТНИЦЯ 27.03.2020

 

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

УРОКИ ЛІГОЦЬКА О.О.

33 https://classroom.google.com/c/NTQyNjY3Nzg5MzFayptuixn yptuixn

ІНОЗЕМНА МОВА

Тема уроку № 72 « Узагальнюючий урок за рік»

Task 1. Try to make ZNO-2019.

https://zno.osvita.ua/english/351/

ВИКЛАДАЧ БАБІТА О.Ю.

ФІЗКУЛЬТУРА

Комплекс вправ для самостійного виконання1
. В.п. (вихiдне положення) – стiйка: ноги нарiзно. Коловi рухи руками: 4 рази вперед i 4 – назад. Повторити 10–12 разiв.
2. В.п. – о.с. (основна стiйка), пальцi рук переплетенi за спиною. 1–2 – пiднятися на носки, енергiйно вiдвести руки назад до зведення лопаток (вдих); 3–4 – в.п. (видих). Повторити 10–12 разiв.
3. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки в сторони. Повороти тулуба вправо–влiво, не вiдриваючи п’яти вiд землi. Повторити 20 разiв у кожну сторону.
4. В. п. – стiйка: ноги нарiзно. Почерговi нахили в сторони по одному разу. Нахил улiво: лiва рука за спиною рухається вправо, права рука над головою рухається влiво. Нахил вправо: права рука за спиною рухається влiво, лiва рука над головою рухається вправо. Повторити 20 разiв у кожну сторону. Дивитись прямо, тулуб не повертати.
5. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати вiльнi маховi рухи вперед–вгору – назад–вгору з максимальною амплiтудою, не доторкаючись до землi. Намагатися зберiгати рiвновагу. За опору не триматись. Поступово довести до 20 рухiв кожною ногою.
6. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки внизу. Нахили вперед та назад, поступово збiльшуючи амплiтуду рухiв. Нахил уперед: ноги в колiнах не згинати, пальцi рук тягнуться до землi. Нахил назад: руки вiдвести в сторони–вверх–назад, подивитися вверх.
7. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати коловi рухи, не торкаючись пiдлоги, вправо та влiво, по 4 рази в кожну сторону. Повторити 10–12 разiв правою й лiвою ногою.
8. В. п. – о.с. 1 – упор присiвши; 2 – упор лежачи; 3 – упор присiвши; 4 – о.с. Повторити 8–10 разiв.
9. В. п. – стiйка: ноги широко, нахилити тулуб уперед, руки в сторони. Виконувати повороти тулуба («млин»). 20 разiв у кожну сторону.
10. В. п. – упор лежачи. 1 – опускаючи таз, прогнутись, подивитись вверх; 2 – пiдняти таз, подивитись на колiна. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi. Руки не згинати.
11. В. п. – упор лежачи позаду. 1 – пiдняти таз, прогнутись, подивитись назад; 2 – в.п. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi.
12. В. п. – упор лежачи. Робити плавнi, але досить швидкi, рухи тазом униз–уверх (амплiтуда 10–15 см.) таким чином, щоб пальцi нiг на 1–2 см. вiдривались вiд опори (пiдстри-бували). Повторити 10–20 разiв.
13. Повторити те ж саме у вихiдному положеннi «упор лежачи позаду».
Вправи для формування та корекції постави

Постава - це звичне положення тіла людини у спокої та в русі. Вона визначається під час стояння, сидіння, ходьби та виконання інших видів рухової діяльності. Відхилення від правильної постави називають порушенням або дефектом постави.

  1. Стоячи біля стіни або гімнастичної стінки. В. п. - основна стійка. Прийняти правильну поставу, торкаючись спиною стіни (стінки). При цьому лопатки, сідниці, гомілки ніг і п'яти повинні фіксуватися стінки, голова відведена. Правильність постави контролюється самою дитиною у дзеркалі, інструктором ЛФК, одним з дітей по вказівці інструктора.

  2. Стоячи біля стіни, прийняти правильну поставу. Закрити очі, зробити крок вперед, Знову прийняти правильну поставу. Розплющити очі - перевірити правильність постави, виправити відмічені дефекти.

  3. Прийняти правильну поставу, зробити 2-3 кроки вперед, сісти, встати. Знову прийняти правильну поставу. Ту ж вправу можна робити, як і передування, із закритими очима.

  4. Прийняти правильну поставу біля гімнастичної стінки. Зробити 2-3 кроки вперед, розслабити послідовно м'язи шиї, плечей, рук і тулуба. Знову прийняти правильну поставу. Перевірити поставу, виправити дефекти.

  5. Стоячи у гімнастичної стінки, прийняти правильну поставу. Підвестися на носки, утримуючись в цьому положенні 3-5 секунд. Повернення в вихідне положення.

  6. Та ж вправа, але без гімнастичної стінки.

  7. Прийняти правильну поставу, сісти, розвівши коліна в сторони і зберігаючи пряме положення голови та хребта. Поволі встати, прийняти правильну поставу, перевіряючи себе перед дзеркалом.

  8. Стоячи в правильній поставі, покласти на голову мішечок з піском. Сісти, прагнучи не упустити мішечок. Встати в вихідне положення.

  9. Ходьба з мішечком на голові із зупинками для контролю правильної постави.

https://www.youtube.com/watch?v=WKkMHOLevrM&t=49s

https://www.youtube.com/watch?v=ZXA5C9MQcQs

https://www.youtube.com/watch?v=BUY8FM0o52c

ВИКЛАДАЧІ ПИСАРЕНКО Л.П, АНДРЕЙЧУК І.Г.

ЧЕТВЕР 26.03.2020

 

План уроку

Тема 6. Приготуваннятортів.

Тема уроку 6.4 Приготування тортів з пісочного тіста з кремом, глазурованих глазур’ю

Пояснення нового матеріалу

Основна сировина для пісочного тіста – борошно, жир, цукор (співвідношення 3: 2 :1), яйця, сіль, питна сода, вуглекислий амоній, есенція, прянощі та інші наповнювачі.

          Пісочне тісто розрізняють: за способом приготування (замішування чи збивання), за співвідношенням сировини (круте або м’яке), за введенням додаткових продуктів (шоколадне, горіхове, ванільне, ромове, сирне та інші). Вироби з пісочного тіста розсипчасті, тому, що містять багато жиру – вершкового масла або маргарину (26 %) і цукру (18 %); тісто одержують дуже густе і вологість його не перевищує 20%. Для виготовлення пісочного напівфабрикату використовують борошно з невеликим вмістом слабкої клейковини 28–34 % . Якщо використовується борошно з сильною клейковиною, тісто одержують непластичне, затягнуте. В даному випадку потрібно збільшити дозу цукру та зменшити тривалість замішування. При використанні борошна з великим вмістом слабкої клейковини тісто одержують крихким, з нього складно буде формувати вироби. Щоб цього запобігти, потрібно зменшити кількість цукру та збільшити тривалість замішування. У цьому тісті цукор можна замінити цукровою пудрою, тоді вироби з пісочного тіста виготовляються ніжними, м’якими.

Пісочні торти виготовляють з двох чи більше пісочних коржів, яким перед випіканням надають відповідної форми ( круглої, квадратної, чи прямокутної) і випікають на сухих, чистих листах при температурі 230-240°С. Випечені й охолоджені коржі склеюють масляним кремом чи фруктовою начинкою, але начинка повинна мати кислуватий смак. Для тортів масою 1 кг діаметр круглих пісочних коржів становить 200 мм, розмір квадратних -180х180 мм. Пісочне тісто завжди має в основі жир. Зазвичай це масло або маргарин, часто додаються яйця. Може за рецептом йти сметана чи молоко, але в невеликій кількості. Додаткова волога робить тісто жорсткіше, воно не буде таким розсипчастим. Часто для м’якості і пористої структури додається сода, але корж в цьому випадку буде значно вище.

Корисні поради та хитрості:

• Соду перед додаванням в тісто завжди гасять кислотою, інакше у десерту буде неприємний присмак. Розпушувач просто змішують з борошном, в гасінні він не потребує.

• Пісочне тісто не любить тепло, тому після його приготування потрібно прибрати в холодильник.

• Розкачати пласти зручно на пергаменті, потім разом з папером переносити на деко.

Недоліки пісочного напівфабрикату, готових виробів

та причини їх виникнення

                         Недоліки

Причини виникнення

Тісто не пластичне, при розкачуванні розкришується, а при випіканні з нього виступає жир.

Тісто замішане з розтопленим або сильно розм’якшеним маслом, чи з іншими теплими продуктами.

Випечені вироби грубі, крихкі.

Тісто було теплим.

Тісто затяжне, при розкачуванні стискається. Випечені вироби з малим об’ємом, тверді.

Багато борошна, рідини, мало жиру.

Жир до тіста додали останнім.

Довго замішували тісто.

Шари тіста місцями згоріли.

Кондитерський лист не своєчасно повернули у печі.
Вироби дуже розсипчасті.

Замість яєць додали одні яєчні

жовтки, або багато масла.  

Вироби тверді , скловидні.

Замість яєць додали яєчні білки,

або багато цукру, мало масла.

Питання для закріплення нового матеріалу:

1.Назвіть сировину необхідну для приготування пісочного тіста.

2. З якою клейковиною використовують борошно для приготування пісочного тіста? Чому?

3.За способом приготування пісочне тісто ділять на … .

4. Речовина, що може замінити цукор – пісок:

Домашнє завдання: Вивчити основні питання для закріплення нового матеріалу, практично виготовити торт пісочний «Листопад» в домашніх умвах.

Відеоролик за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=knxUW5pgkfw

Майстер виробничого навчання: Надь Ірина Олександрівна

Технологічна карта

Торт пісочний «Листопад»

№ п/п Сировина Витрати Вимоги до якості
       Для тіста Брутто Нетто

Сировина

повинна

відповідати вимогам

НТД

1. Борошно 277 277
2. Масло вершкове 153 153
3. Цукор 103 103
4. Какао – порошок 31 31
5. Горіхи смажені 31 31
6. Сода 0,3 0,3
7. Сіль 1 1
8. Яйця 36 36
         Крем:    
8. Згущене молоко 70 70
9. Масло вершкове 157 157
10. Какао - порошок 1 ст. л 20 г
11. Повидло 60 60
       Оздоблення    
12. Помада шоколадна 60 60
       Вихід: 1000 г

Технологія приготування

          Готове пісочно – шоколадне тісто з горіхами. Пісочне тісто готують за основною технологією, але при замішуванні тіста до борошна додають какао- порошок і подріблені горіхи. Випікають чотири круглих коржі, які склеюють між собою таким чином: перший (нижній) і другий – повидлом, другий, третій і четвертий- масляно- шоколадним кремом. Поверхню і бокову сторону змащують варенням і глазурують шоколадною помадою, бокову сторону обкрошують пісочними крихтами.

          Вимоги до якості: форма кругла; поверхня заглазурована шоколадною помадою і оздоблена масляним кремом; бокова сторона обкрошена пісочними крихтами; на розрізі: чотири пісочно – шоколадних коржі, склеєні варенням і масляно шоколадним кремом; консистенція коржів крихка, розсипчаста; смак приємний, солодкий.

 

СЕРЕДА 25.03.2020

 

ФІЗКУЛЬТУРА

Комплекс вправ для самостійного виконання1
. В.п. (вихiдне положення) – стiйка: ноги нарiзно. Коловi рухи руками: 4 рази вперед i 4 – назад. Повторити 10–12 разiв.
2. В.п. – о.с. (основна стiйка), пальцi рук переплетенi за спиною. 1–2 – пiднятися на носки, енергiйно вiдвести руки назад до зведення лопаток (вдих); 3–4 – в.п. (видих). Повторити 10–12 разiв.
3. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки в сторони. Повороти тулуба вправо–влiво, не вiдриваючи п’яти вiд землi. Повторити 20 разiв у кожну сторону.
4. В. п. – стiйка: ноги нарiзно. Почерговi нахили в сторони по одному разу. Нахил улiво: лiва рука за спиною рухається вправо, права рука над головою рухається влiво. Нахил вправо: права рука за спиною рухається влiво, лiва рука над головою рухається вправо. Повторити 20 разiв у кожну сторону. Дивитись прямо, тулуб не повертати.
5. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати вiльнi маховi рухи вперед–вгору – назад–вгору з максимальною амплiтудою, не доторкаючись до землi. Намагатися зберiгати рiвновагу. За опору не триматись. Поступово довести до 20 рухiв кожною ногою.
6. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки внизу. Нахили вперед та назад, поступово збiльшуючи амплiтуду рухiв. Нахил уперед: ноги в колiнах не згинати, пальцi рук тягнуться до землi. Нахил назад: руки вiдвести в сторони–вверх–назад, подивитися вверх.
7. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати коловi рухи, не торкаючись пiдлоги, вправо та влiво, по 4 рази в кожну сторону. Повторити 10–12 разiв правою й лiвою ногою.
8. В. п. – о.с. 1 – упор присiвши; 2 – упор лежачи; 3 – упор присiвши; 4 – о.с. Повторити 8–10 разiв.
9. В. п. – стiйка: ноги широко, нахилити тулуб уперед, руки в сторони. Виконувати повороти тулуба («млин»). 20 разiв у кожну сторону.
10. В. п. – упор лежачи. 1 – опускаючи таз, прогнутись, подивитись вверх; 2 – пiдняти таз, подивитись на колiна. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi. Руки не згинати.
11. В. п. – упор лежачи позаду. 1 – пiдняти таз, прогнутись, подивитись назад; 2 – в.п. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi.
12. В. п. – упор лежачи. Робити плавнi, але досить швидкi, рухи тазом униз–уверх (амплiтуда 10–15 см.) таким чином, щоб пальцi нiг на 1–2 см. вiдривались вiд опори (пiдстри-бували). Повторити 10–20 разiв.
13. Повторити те ж саме у вихiдному положеннi «упор лежачи позаду».
Вправи для формування та корекції постави

Постава - це звичне положення тіла людини у спокої та в русі. Вона визначається під час стояння, сидіння, ходьби та виконання інших видів рухової діяльності. Відхилення від правильної постави називають порушенням або дефектом постави.

  1. Стоячи біля стіни або гімнастичної стінки. В. п. - основна стійка. Прийняти правильну поставу, торкаючись спиною стіни (стінки). При цьому лопатки, сідниці, гомілки ніг і п'яти повинні фіксуватися стінки, голова відведена. Правильність постави контролюється самою дитиною у дзеркалі, інструктором ЛФК, одним з дітей по вказівці інструктора.

  2. Стоячи біля стіни, прийняти правильну поставу. Закрити очі, зробити крок вперед, Знову прийняти правильну поставу. Розплющити очі - перевірити правильність постави, виправити відмічені дефекти.

  3. Прийняти правильну поставу, зробити 2-3 кроки вперед, сісти, встати. Знову прийняти правильну поставу. Ту ж вправу можна робити, як і передування, із закритими очима.

  4. Прийняти правильну поставу біля гімнастичної стінки. Зробити 2-3 кроки вперед, розслабити послідовно м'язи шиї, плечей, рук і тулуба. Знову прийняти правильну поставу. Перевірити поставу, виправити дефекти.

  5. Стоячи у гімнастичної стінки, прийняти правильну поставу. Підвестися на носки, утримуючись в цьому положенні 3-5 секунд. Повернення в вихідне положення.

  6. Та ж вправа, але без гімнастичної стінки.

  7. Прийняти правильну поставу, сісти, розвівши коліна в сторони і зберігаючи пряме положення голови та хребта. Поволі встати, прийняти правильну поставу, перевіряючи себе перед дзеркалом.

  8. Стоячи в правильній поставі, покласти на голову мішечок з піском. Сісти, прагнучи не упустити мішечок. Встати в вихідне положення.

  9. Ходьба з мішечком на голові із зупинками для контролю правильної постави.

https://www.youtube.com/watch?v=WKkMHOLevrM&t=49s

https://www.youtube.com/watch?v=ZXA5C9MQcQs

https://www.youtube.com/watch?v=BUY8FM0o52c

ВИКЛАДАЧІ ПИСАРЕНКО Л.П, АНДРЕЙЧУК І.Г.

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

 

УРОКИ КОПОЛОВЕЦЬ Н.М.

33 Біологія https://classroom.google.com/c/NTUzMjUxODgxMDla hjroki3

 

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Завдання для підсумкового опитування.

Тестові завдання   ( група 33, 25 березня)

Варіант 1.

І. Позначте правильну відповідь(1б.)

1.При значній крововтраті  потерпілому варто надати положення:

а) лежачи на спині із піднятими кінцівками;

б) лежачи у положенні «жабки»;

в) напівсидячи;

г) лежачи на бік(стабільне).

2. При переломі стегнової кістки необхідно:

а)знерухомити  три суглоби  травмованої кінцівки;

б)знерухомити два сусідні суглоби травмованої кістки;

в)накласти тугу пов’язку на ділянку травмування;

г)накласти асептичну пов’язку і холодний компрес на травмовану ділянку.

3. При глибокому ножовому пораненні живота, якщо ніж залишається у рані, треба:

а) накласти окклюзійну (герметичну) пов’язку на рану і поверх ножа;

б) вийняти ніж, обробити рану розчином йоду, накласти тампонаду на рану;

в) обробити краї рани спиртовим розчином,накласти стерильну пов’язку поверх ножа;

г) обробити краї рани розчином йоду, накласти вато - марлеве кільце, обминаючи ніж.

 4.Ставши свідком  ДТП, в першу чергу Ви повинні:

а) викликати поліцію та швидку;

б) покликати свідків аварії;

в) встановити кількість та стан  постраждалих;

г) подбати про особисту безпеку.

5. Ознаками гемотораксу можуть  бути:

а) підвищення температури тіла;

б) важке дихання і кашель з кров’ю;

в) болючий і твердий живіт ;

г) приступи судом.

6.  Небезпека розвитку коматозного стану найчастіше виникає в результаті травмування:

а ) травної системи;

б ) грудної клітки;

в ) голови ;

г )  кінцівок.

ІІ. Установіть відповідність між видами   ушкоджень та можливими  ускладненнями. (2б.)

А.  Вогнепальне поранення в живіт                     1. Гемоторакс.

Б.   Проникаючий перелом ребер                          2.Травматичний  шок.

В.   Відкритий перелом стегна                              3.Перитоніт

Г.   Відкрита   черепно-мозкова травма                4. Коматозний стан

ІІІ.Заповніть таблицю. (2б)

№ п/п Місце ушкодження Положення  потерпілого
1. При пораненні голови  
2. При пораненні живота  
3. При переломі стегна  
4. При травмі хребта  

 Варіант 2. 

І.   Позначте правильну відповідь(1 б.)

1. При проникаючому  пораненні грудної клітки необхідно:

а) накласти тиснучу пов’язку на груди;

б) промити рану йодом;

в) накласти окклюзійну(герметичну) пов’язку на рану;

г) накласти просту асептичну пов’язку на рану.  

2. При венозній кровотечі зі стегна потерпілому  треба:

а) накласти стерильну пов’язку  на рану;

б) накласти  джгут нище рани;

в) накласти джгут(закрутку) вище рани;

г) накласти тиснуту пов’язку нище рани, та тампонаду на рану. 

   

3. При переломі  кісток  передпліччя  необхідно:

а)знерухомити  три суглоби травмованої кінцівки;

б)знерухомити  два сусідні суглоба травмованої кістки;

в)накласти тугу пов’язку на травмовану кінцівку;

г)накласти асептичну пов’язку і холодний компрес на травмовану ділянку.

4. При  виявленні кількох постраждалих, спочатку допомогу надають:

а) дітям;

б) особам, які сильно кричать, скаржаться на біль;

в) постраждалим, які без свідомості;

г) постраждалим, у яких численні ушкодження. 

5. Ознаками  перитоніту  можуть  бути:

а) підвищення температури тіла;

б) часте дихання і кашель з кров’ю;

в) болючий і твердий живіт ;

г) приступи судом.

6. Причиною розвитку гемотораксу  може стати  :

а)  проникаюче поранення живота;

б) наскрізне поранення грудної клітки;

в) черепно-мозкова травма;

г) перелом кісток тазу .

 ІІ. Установіть відповідність між видами поранень та можливими  ускладненнями. (2б.)

А.  Вогнепальне поранення в грудну клітку                                   1. Ретроградна амнезія.

Б.  Струс мозку                                                                                   2.Параліч нижніх кінцівок.

В.  Відкритий перелом стегна                                                           3.Пневмоторакс.

Г.   Травма хребта                                                                               4. Критична крововтрата.

ІІІ.Заповніть таблицю. (2б)

№ пп. Місце ушкодження       Положення потерпілого
1. При переломі ребер  
2. При пораненні грудної клітки  
3. При переломі кісток тазу  
4. Потерпілий  без свідомості  

ВИКЛАДАЧ МЕЛЬНИЧУК Л.М.

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Тема уроку: Порядок надання першої медичної допомоги в бойових умовах

                               План вивчення нового матеріалу

 1. Базові заходи при потраплянні стороннього тіла в рану
 2. Переведення постраждалого у стабільне положення
 3. Тактична медицина

Самостійне опрацювання:

     Базові заходи при наданні першої допомоги. Фіксація постраждалого та переведення у стабільне положення. Домедична допомога при пораненнях. ТССС - загальний протокол надання першої медичної допомоги на полі бою.

       Питання для самоконтролю:

 1. Назвіть базові заходи при потраплянні стороннього тіла в рану.
 2. Як перевезти постраждалого у стабільне положення?
 3. Що таке ТССС?

Домашнє завдання: додаток (стор. 205-208)

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР Й.Й.

ВІВТОРОК 24.03.2020

 

УРОКИ МЕЛЬНИЧУК Д.М.

33 ГРУПА https://classroom.google.com/c/NTU0OTY0MDc1Nzla fypevkg

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

УРОКИ ЛІГОЦЬКА О.О.

33 https://classroom.google.com/c/NTQyNjY3Nzg5MzFayptuixn yptuixn

ОБЛІК І КАЛЬКУЛЯЦІЯ

План-конспект уроку

 

Тема уроку: « Складання первинних документів»

Таблиця 10.25

БЛИС1

Виходячи з можливості реалізації кондитерських виробів, а також з наявної у коморі підприємства сировини та можливостей виробництва, завідувач кондитерським цехом (матеріально відповідальна особа) складає наряд-замовлення на виготовлення кондитерських і борошняних виробів з розрахунку одноденної (добової) потреби в натуральному вираженні. Бухгалтерія перевіряє (або розраховує самостійно) розрахунок добової потреби сировини на плановий (заданий) випуск продукції, необхідної для передачі зі складу в цех. Виробниче завдання і потреба в сировині для його виготовлення зазначені в наряді-замовленні, форма бланка якого наведена в додатку 15 до Рекомендацій (табл. 10.25).Такі види сировини, як харчові барвники, спеції, есенції та інша допоміжна сировина, потреба в яких незначна, у розрахунок потреби наряду-замовлення не включаються. їх видача і фактична витрата враховуються оперативним шляхом за даними обліку руху сировини.Залишків незавершеного виробництва на кінець зміни при виготовленні кондитерських виробів бути не повинно. Перехід залишку може бути тільки по допоміжній сировині (барвники, есенції, харчові добавки).Одержання сировини зі складу (комори), передача готових виробів на склад (у місця реалізації), внутрішньоцеховий облік і звітність кондитерського виробництва здійснюється у загальновстановленому порядку для підприємств громадського харчування й описаний нами вище.Якщо виготовлення кондитерської продукції здійснювалося бригадою майстрів-кондитерів, то наряд-замовлення використовується для розрахунку заробітної плати членам бригади. Для цього зворотний бік наряду-замовлення можна використовувати в якості табеля роботи бригади, яка бере участь у виробленні даної продукції, і для розрахунку заробітної плати кожному члену бригади за одним із методів, розглянутих нами в розділі "Первинні документи з обліку праці і заробітної плати".Наряд-замовлення складається в трьох екземплярах, з яких перший передають керівнику кондитерського цеху для виконання замовлення, другий залишається в бухгалтерії підприємства для контролю, а третій є підставою для розрахунку заробітної плати.У разі, якщо підприємство громадського харчування не має самостійного кондитерського цеху, облік сировини, що надходить, і готової продукції ведеться в порядку, прийнятому для основного виробництва (кухні).

Вивчення нового матеріалу

Питання для самоконтролю:

1.Призначення наряд-замовлення в кондитерському цеху ?

2.Яке використання наряду-замовлення?

3.Назвіть види первинних документів?

Домашнє завдання

Конспект.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

Тема уроку: «Інвентаризація в кондитерському цеху»

Вивчення нового матеріалу

Інвентаризація товарів, продуктів і тари на підприємствах ресторанного господарства проводиться у такі терміни:
1) у виробництві (на кухні), у виробничих цехах, підсобних приміщеннях, цехах з виробництва напівфабрикатів, кондитерських виробів — не менше одного разу на місяць;
2) на складах (коморах) з окремою матеріальною-відповідальністю — не рідше, ніж: щокварталу;
Інвентаризацію проводить інвентаризаційна комісія, яка призначається наказом керівника підприємства.
Згідно з чинним законодавством, інвентаризаційна комісія несе всі види відповідальності як перед законами України, так і перед керівником підприємства. Відповідальність за порушення норм і правил її проведення може настати:
- за несвоєчасність і недодержання порядку проведення інвентаризації, визначеного письмовим розпорядженням (наказом) керівника підприємства і врегульованого чинним законодавством України;
- за неповну і неточну інформацію, внесену в інвентаризаційні описи та в інші інвентаризаційні документи;

- за невідповідність внесених до описів відмітних ознак товарно-матеріальних цінностей (тип, сорт, марка, розмір), за якими визначають їх ціну;
- за неправильне і неточне., несвоєчасне оформлення інвентаризаційних документів, що не відповідає встановленому на підприємстві порядку.
Для вдосконалення процедур проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей бажано використовувати вимірювальну техніку та мірну тару. З метою механізації процесу інвентаризації можна застосовувати автоматичні лічильники, що забезпечують не тільки підрахунок цінностей, але й реєстрацію даних на магнітних чи паперових носіях інформації. Високоефективним способом нанесення та обробки інформації є використання фотоелементної лічильної техніки, яка з високою швидкістю здійснює підрахунок графічних позначок про наявність товарно-матеріальних цінностей безпосередньо з машинних носіїв інформації.
З масовою появою на підприємствах комп'ютерної техніки з'явилася можливість наносити інформацію про залишки на маркування тари. Нанесену таким способом інформацію про цінності під час інвентаризації знімають за допомогою зчитувальних пристроїв і записують на дискетах. Після цього слід порівняти отримані дані з бухгалтерськими. За такого методу інвентаризації до мінімуму зводиться можливість помилки, максимально скорочується час на її проведення.

Серед комп'ютерних методів проведення інвентаризації особливої уваги заслуговує метод, за яким на початку інвентаризації матеріально-відповідальні особи за даними маркування на тарі проставляють кількість і ціну того чи іншого виду цінностей. Після цього інвентаризаційна комісія перевіряє нанесену інформацію про цінності в натурі, порівнюючи ці дані з даними маркування.
До початку проведення інвентаризації матеріально-відповідальні особи в присутності комісії складають звіт про останні проведені операції.
Відображають їх в обліку і разом з описом документів під розписку здають до бухгалтерії. Потім матеріально-відповідальні особи дають комісії розписку, у якій підтверджують, що всі прибуткові і витратні документи здані до бухгалтерії і всі матеріальні цінності, довірені їм для зберігання, знаходяться в приміщенні або інших місцях.
Інвентаризація повинна проводитися в присутності всіх членів комісії та матеріально-відповідальних осіб. При колективній (бригадній) матеріальній відповідальності — з обов'язковою участю бригадира.Якщо підрозділ здійснює реалізацію матеріальних цінностей за готівку, то, насамперед, підраховується наявністьготівки. Матеріали інвентаризаційної комісії передаються у бухгалтерію підприємства, де здійснюється їх перевірка. Ці матеріали мають бути розглянуті у 5-ти денний термін та затверджені керівником підприємства.

Питання для самоконтролю:

1.В які терміни проводиться інветаризація в кондитерському цеху ?

2.Які види вимірювальної техніки використовують при інвентаризації?

3.Хто перевіряє матеріали інвентаризаційної комісії?

Домашнє завдання

Конспект.

МАТЕМАТИКА

33

група

https://classroom.google.com/c/NjUyMTIzNTc1Mjha m4gferp

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР А.Й.

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Тема уроку: Перша допомога при опіках, ураженням електричним струмом

План вивчення нового матеріалу

 1. Опіки, їх види
 2. Базові заходи при опіках
 3. Психологічна підтримка постраждалих

Самостійне опрацювання:

         Опіки, термічні, хімічні. Алгоритм дій при наданні першої медичної допомоги. Охолодження, обробка рани. Психологічна підтримка постраждалих.

Питання для самоконтролю:

 1. Дайте визначення опіку.
 2. Які бувають види опіків?

3. Як надати першу допомогу при ударах електричним струмом?

Домашнє завдання: Стор. 205-206

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР Й.Й

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Тема: Гострі захворювання печінки

План

1.Захворювання печінки.

2.Основні функції печінки.

3.Симптоми захворювання печінки.

4.Гостра печінкова недостатність.

Особливо доцільно пройти обстеження «Печінкові проби» тим, хто страждає від: 

-постійної втоми та загальної слабкості

-зниження апетиту та втрати ваги

-болю та важкості у правому підребер’ї

-пожовтіння шкіри та склер

-змін кольору калу та сечі

-відчуття гіркоти та неприємного присмаку в роті

-нудоти, шкірних висипань.

Функції, які виконує печінка:

1.Обмінна. Полягає в безпосереднй участі печінки в усіх видах обміну речовин: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів та навіть води;

2.Травна або екскреторна. Полягає в утворенні жовчі. Компоненти жовчі (жовчні кислоти та їх солі, жовчні пігменти, неорганічні солі та ін.) – дуже важливі в розщепленні жирів під час травлення. 3.Токсичні речовини печінка знешкоджує та переробляє в жовч, через що травна функція нерозривно пов’язана з детоксикаційною;

4.Детоксикаційна. Полягає у знешкодженні токсичних речовин і подальшій їх утилізації;

5.Кровотворна. Печінка синтезує фактори згортання крові, які відповідають за утворення тромбів і зупинку кровотечі. Це явище носить назву гемостазу (не плутаємо з гомеостазом). В ембріональному періоді печінка є органом кровотворення;

6.Депо крові. Близько 700 мл крові знаходиться в судинах печінки.

Причинами гострої печінкової недостатності можуть стати інфекції, деякі лікарські засоби (особливо, парацетамол), препарати на основі рослин, токсини отруйних грибів, деякі генетичні захворювання , тромбози печінкових судин, сепсис, шокові стани.

Симптоми гострої печінкової недостатності:

Жовтяниця;

Енцефалопатія;

Підвищена кровоточивість (крововиливи в суглоби, кровопідтьоки в шкірі, внутрішні кровотечі);

Вогнищева мозкова симптоматика (порушення з боку функцій, за які відповідає уражена зона), судомний синдром.

Дом. завд. стор.428

 

ВИКЛАДАЧ МЕЛЬНИЧУК Л.М.

 

 

ПОНЕДІЛОК 23.03.2020

МАТЕМАТИКА

33

група

https://classroom.google.com/c/NjUyMTIzNTc1Mjha m4gferp

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР А.Й.

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

33 https://classroom.google.com/c/NTQyNjY3Nzg5MzFayptuixn yptuixn

ВИКЛАДАЧ ЛІГОЦЬКА О.О.

ІНОЗЕМНА МОВА

Тема уроку №71 « Контроль навичок говоріння»

Task 1.Prepare the speech for this situation: what has changed in your country as a whole, either for betteror for worse. Describe the situation and how it has changed. Thinkabout:

• traffic;

• green space;

• tourism;

• pollution;

• clean beaches;

• motorways;

• the climate.

ВИКЛАДАЧ БАБІТА О.Ю.

ФІЗКУЛЬТУРА

Комплекс вправ для самостійного виконання1
. В.п. (вихiдне положення) – стiйка: ноги нарiзно. Коловi рухи руками: 4 рази вперед i 4 – назад. Повторити 10–12 разiв.
2. В.п. – о.с. (основна стiйка), пальцi рук переплетенi за спиною. 1–2 – пiднятися на носки, енергiйно вiдвести руки назад до зведення лопаток (вдих); 3–4 – в.п. (видих). Повторити 10–12 разiв.
3. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки в сторони. Повороти тулуба вправо–влiво, не вiдриваючи п’яти вiд землi. Повторити 20 разiв у кожну сторону.
4. В. п. – стiйка: ноги нарiзно. Почерговi нахили в сторони по одному разу. Нахил улiво: лiва рука за спиною рухається вправо, права рука над головою рухається влiво. Нахил вправо: права рука за спиною рухається влiво, лiва рука над головою рухається вправо. Повторити 20 разiв у кожну сторону. Дивитись прямо, тулуб не повертати.
5. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати вiльнi маховi рухи вперед–вгору – назад–вгору з максимальною амплiтудою, не доторкаючись до землi. Намагатися зберiгати рiвновагу. За опору не триматись. Поступово довести до 20 рухiв кожною ногою.
6. В. п. – стiйка: ноги нарiзно, руки внизу. Нахили вперед та назад, поступово збiльшуючи амплiтуду рухiв. Нахил уперед: ноги в колiнах не згинати, пальцi рук тягнуться до землi. Нахил назад: руки вiдвести в сторони–вверх–назад, подивитися вверх.
7. Стоячи на однiй нозi, iншою виконувати коловi рухи, не торкаючись пiдлоги, вправо та влiво, по 4 рази в кожну сторону. Повторити 10–12 разiв правою й лiвою ногою.
8. В. п. – о.с. 1 – упор присiвши; 2 – упор лежачи; 3 – упор присiвши; 4 – о.с. Повторити 8–10 разiв.
9. В. п. – стiйка: ноги широко, нахилити тулуб уперед, руки в сторони. Виконувати повороти тулуба («млин»). 20 разiв у кожну сторону.
10. В. п. – упор лежачи. 1 – опускаючи таз, прогнутись, подивитись вверх; 2 – пiдняти таз, подивитись на колiна. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi. Руки не згинати.
11. В. п. – упор лежачи позаду. 1 – пiдняти таз, прогнутись, подивитись назад; 2 – в.п. Повторити 10–12 разiв у середньому темпi.
12. В. п. – упор лежачи. Робити плавнi, але досить швидкi, рухи тазом униз–уверх (амплiтуда 10–15 см.) таким чином, щоб пальцi нiг на 1–2 см. вiдривались вiд опори (пiдстри-бували). Повторити 10–20 разiв.
13. Повторити те ж саме у вихiдному положеннi «упор лежачи позаду».
Вправи для формування та корекції постави

Постава - це звичне положення тіла людини у спокої та в русі. Вона визначається під час стояння, сидіння, ходьби та виконання інших видів рухової діяльності. Відхилення від правильної постави називають порушенням або дефектом постави.

  1. Стоячи біля стіни або гімнастичної стінки. В. п. - основна стійка. Прийняти правильну поставу, торкаючись спиною стіни (стінки). При цьому лопатки, сідниці, гомілки ніг і п'яти повинні фіксуватися стінки, голова відведена. Правильність постави контролюється самою дитиною у дзеркалі, інструктором ЛФК, одним з дітей по вказівці інструктора.

  2. Стоячи біля стіни, прийняти правильну поставу. Закрити очі, зробити крок вперед, Знову прийняти правильну поставу. Розплющити очі - перевірити правильність постави, виправити відмічені дефекти.

  3. Прийняти правильну поставу, зробити 2-3 кроки вперед, сісти, встати. Знову прийняти правильну поставу. Ту ж вправу можна робити, як і передування, із закритими очима.

  4. Прийняти правильну поставу біля гімнастичної стінки. Зробити 2-3 кроки вперед, розслабити послідовно м'язи шиї, плечей, рук і тулуба. Знову прийняти правильну поставу. Перевірити поставу, виправити дефекти.

  5. Стоячи у гімнастичної стінки, прийняти правильну поставу. Підвестися на носки, утримуючись в цьому положенні 3-5 секунд. Повернення в вихідне положення.

  6. Та ж вправа, але без гімнастичної стінки.

  7. Прийняти правильну поставу, сісти, розвівши коліна в сторони і зберігаючи пряме положення голови та хребта. Поволі встати, прийняти правильну поставу, перевіряючи себе перед дзеркалом.

  8. Стоячи в правильній поставі, покласти на голову мішечок з піском. Сісти, прагнучи не упустити мішечок. Встати в вихідне положення.

  9. Ходьба з мішечком на голові із зупинками для контролю правильної постави.

https://www.youtube.com/watch?v=WKkMHOLevrM&t=49s

https://www.youtube.com/watch?v=ZXA5C9MQcQs

https://www.youtube.com/watch?v=BUY8FM0o52c

 

П’ЯТНИЦЯ 20.03.2020

 

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

УРОКИ ЛІГОЦЬКА О.О.

33 https://classroom.google.com/c/NTQyNjY3Nzg5MzFayptuixn yptuixn

ІНОЗЕМНА МОВА

Тему уроку№68-72: Контрольні роботи та узагальнення

Task 1-2. Revise grammar ( ex 1-2 pg.140, ex.4 pg.141-143)

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-140

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-141

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-142

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-143

 

ЧЕТВЕР 19.03.2020

 

ПЛАН УРОКУ

ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

Тема 6. Приготування тортів.

Тема уроку 6.3 Приготування бісквітних тортів з кремом, оздоблених посипками

Пояснення нового матеріалу

Бісквітні торти користуються найбільшою популярністю у покупців. У поєднанні з оздоблюючими напівфабрикатами вони мають гарні смакові властиврсті, а завдяки пишній і м’якій консистенції бісквіту дуже зручні для виготовлення. Бісквітно – кремові торти складають велику групу тортів. Для покращення смакових властивостей тортів сироп додатково ароматизують коняком чи міцним десертним вином. Бісквітно кремові торти можуть бути : круглої форми, квадранної форми , у вигляді поліна, фігурні і т.д., оздоблена масляним кремом ріних відтінків, фруктами, цукатами, на розрізі два бісквітних пласти склеєні кремом, бісквіт добре пропечений, пружний , пористий; смак солодкий.

Посипки широко використовують для оздоблення поверхні й бокової сторони тістечок і тортів. При використанні посипок необхідно, щоб вони мали приблизно однакові за розміром крупинки, що досягається просіюванням посипки через сито з отворами відповідного діаметра, роблять однотонною чи кольоровою. Залежно від консистенції, посипку наносять на поверхню виробів різними способами: просівають через сито, висипають зі жмені, з картонного жолобка, корнетика. Красивий ефект досягається, коли посипку наносять на поверхню виробів через трафарети, що імітують різноманітні емблеми, фігури тварин, орнаменти, картинки. Посипки можна готувати з випечених напівфабрикатів, шоколаду, помади, горіхів тощо. Посипки бувають крихтові ( бісквітні смажені крихти, бісквітні фісташкові крихти, пісочні крихти, крихти повітряного напівфабрикату, крихти з шарового напівфабрикату), цукристі( нонпарель, цукор-пісок, цукрова пудра), шоколадні ( шоколадна посипка, трюфельна крупка, порошок какао), горіхові(грецький горіх, фісташкова крупка, арахісова посипка).

Питання для закріплення нового матеріалу :

 1. Які бувають бісквітні торти?
 2. Які напівфабрикати використовують для оздоблення тортів?
 3. Якої форми можуть бути бісквітні торти?
 4. Яким способом наносять крихти на вироби?
 5. Які бувать посипки?

https://www.youtube.com/watch?v=2SEx2UcbvSk

Домашнє завдання: вивчити основні питання для закріплення нового матеріалу, практично виготовити торт «Подарунковий» в домашніх умовах.

                        

Технологічна карта

Торт «Подарунковий»

№ п/п Сировина Витрати Вимоги до якості
нетто брутто
         
1 Бісквіт основний 350г 350 г

СИРОВИНА

ПОВИННА

ВІДПОВІДАТИ

ВИМОГАМ НТД

2 Крем масляний «Шарлот» 370 г 370 г
3 Сироп для просочування 200 г 200 г
4 Коняк для сиропу 12 г 12 г
5 Горіхи смажені 113 г 113 г
6 Цукрова пудра 5 г 5 г
  Вихід:                                                       1000г.  

Технологія приготування

         Бісквітний капсуль розрізають на три пласти, які просочують сиропом, ароматизованим коньяком, і склеюють масляним кремом «Шарлот». Поверхню і бокову сторону торта змащують масляним кремом, обсипають з усіх сторін ледь подрібленими горіхами і цукровою пудрою.

          Вимоги до якості: форма кругла чи квадратна; поверхня і бокова сторона обсипані горіхами і цукровою пудрою; на розрізі три бісквітних пласти, просочених сиропом, склеєні масляним кремом; консистенція бісквіту пориста, пружна, колір жовтий; смак приємний, солодкий.

СЕРЕДА 18.03.2020

 

ОБЛІК І КАЛЬКУЛЯЦІЯ

План-конспект уроку

Тема уроку: «Замовлення на виготовлення виробів; замовлення на отримання сировини»

     Виходячи з можливості реалізації кондитерських виробів, а також з наявної у коморі підприємства сировини та можливостей виробництва, завідувач кондитерським цехом (матеріально відповідальна особа) складає наряд-замовлення на виготовлення кондитерських і борошняних виробів з розрахунку одноденної (добової) потреби в натуральному вираженні. Бухгалтерія перевіряє (або розраховує самостійно) розрахунок добової потреби сировини на плановий (заданий) випуск продукції, необхідної для передачі зі складу в цех. Виробниче завдання і потреба в сировині для його виготовлення зазначені в наряді-замовленні. Такі види сировини, як харчові барвники, спеції, есенції та інша допоміжна сировина, потреба в яких незначна, у розрахунок потреби наряду-замовлення не включаються. їх видача і фактична витрата враховуються оперативним шляхом за даними обліку руху сировини.Залишків незавершеного виробництва на кінець зміни при виготовленні кондитерських виробів бути не повинно. Перехід залишку може бути тільки по допоміжній сировині (барвники, есенції, харчові добавки). Одержання сировини зі складу (комори), передача готових виробів на склад (у місця реалізації), внутрішньоцеховий облік і звітність кондитерського виробництва здійснюється у загальновстановленому порядку для підприємств громадського харчування й описаний нами вище. Якщо виготовлення кондитерської продукції здійснювалося бригадою майстрів-кондитерів, то наряд-замовлення використовується для розрахунку заробітної плати членам бригади. Для цього зворотний бік наряду-замовлення можна використовувати в якості табеля роботи бригади, яка бере участь у виробленні даної продукції, і для розрахунку заробітної плати кожному члену бригади за одним із методів, розглянутих нами в розділі "Первинні документи з обліку праці і заробітної плати".

Наряд-замовлення складається в трьох екземплярах, з яких перший передають керівнику кондитерського цеху для виконання замовлення, другий залишається в бухгалтерії підприємства для контролю, а третій є підставою для розрахунку заробітної плати.

У разі, якщо підприємство громадського харчування не має самостійного кондитерського цеху, облік сировини, що надходить, і готової продукції ведеться в порядку, прийнятому для основного виробництва (кухні).

Коли на підприємстві громадського харчування приймається рішення про приготування фірмової страви (кондитерського виробу або напою), її розробка здійснюється відповідно до Порядку розробки і затвердження технологічної документації на фірмові страви, кулінарні і борошняні кондитерські вироби на підприємствах громадського харчування, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 25.09.2000 р. № 210.

Вивчення нового матеріалу

Питання для самоконтролю:

1.Хто складає наряд-замовлення в кондитерському цеху ?

2.Які види сировини не включають в наряд- замовлення?

3.Скількох екземплярахскладається наряд-замовлення?

Домашнє завдання

Конспект.

ВИКЛАДАЧ БЛИСКУН Н.М.

УРОКИ БРИТВАК В.Ю.

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

 

БІОЛОГІЯ

Тема: Основні властивості живих систем.

Основні властивості та ознаки живих організмів

Живі організми мають ознаки й властивості, які відсутні в більшості неживих систем. Переважна більшість із них окремо зустрічаються й у неживих системах. Однак лише всі разом узяті, вони характеризують особливу форму руху матерії — життя. Перелічимо основні властивості й ознаки живого.

1. Єдність хімічного складу. До складу всіх живих організмів входять ті ж хімічні елементи, які містяться й у неживій матерії. Однак їх співвідношення в живому й неживому різне. Так, у живих організмах набагато більша частина хімічного складу (98 %) припадає на чотири елементи: вуглець, водень, кисень та азот. Крім того, усі живі організми побудовані з особливих речовин — макромолекул, які відсутні в неживій матерії. Основними серед них є такі: білки, нуклеїнові кислоти й АТФ (аденозинтрифосфорна кислота), вуглеводи й ліпіди.

2. Дискретність і цілісність - дві фундаментальні загальні властивості організації життя на Землі. Ця властивість полягає в тому, що будь-яка жива система (клітина, організм, популяція, вид, біогеоценоз) складається з окремих, але взаємозалежних і взаємодіючих частин, що утворюють структурно-функціональну єдність, тому вона являє собою єдине ціле.

3. Складність і високий ступінь організації. Живі системи складаються з величезної кількості складних молекул і структур, що зумовлює їх ускладнену внутрішню будову. При цьому будь-яка частина організму має спеціальне призначення й здатна виконувати певні функції. Усе це забезпечує складність і високий ступінь організації живої системи в цілому.

          4. Обмін речовин і перетворення енергії. Жива система являє собою відкриту систему, оскільки через неї проходять потоки речовин та енергії. Завдяки речовинам та енергії, що надходять з навколишнього середовища, організми та їх складові — органи й структури — здатні здійснювати різні функції. У результаті своєї життєдіяльності вони повертають у зовнішнє середовище продукти розпаду й перетворену енергію у вигляді тепла. Усе це і становить сутність обміну речовин і перетворення енергії в живих організмах.

5. Саморегулювання. Здатність живих організмів підтримувати сталість свого хімічного складу в нескінченно мінливих умовах середовища існування, використовуючи певні системи регулювання як на клітинному рівні, так і на рівні всього організму.

6. Самовідтворення. В основі самовідтворення лежить процес реплікації, тобто синтезу ДНК-молекули, яка зберігає спадкову інформацію, на основі матричного принципу. Цей принцип виявляється в точності копіювання порівняно стабільної молекули ДНК, що забезпечує можливість ідентичного самовідтворення (явище спадковості).

7. Конваріантна редуплікація. Самовідтворення в живих організмах відбувається не як механічне повторення, а як відтворення з внесенням змін. Неминучість таких змін випливає з фізико-хімічних властивостей молекули ДНК. Молекулі ДНК, властивий лише відносний, тобто обмежений ступінь стабільності. Час від часу вона зазнає структурних змін унаслідок руху атомів і молекул. Редуплікація означає можливість спадкової передачі дискретних відхилень від вихідного стану, тобто генетичних змін (явище мінливості).

8. Здатність до росту та індивідуального розвитку.

9. Подразливість і здатність специфічно реагувати на зміни зовнішнього середовища. Подразливість є істотною властивістю всього живого. Вона пов'язана з передаванням інформації із зовнішнього середовища живим організмам й виявляється в їхніх реакціях на зовнішні впливи.

10. Пристосованість до середовища існування. Особливості будови, функцій і поведінки даного організму, які відповідають його способу життя й здатності до відтворення в даних умовах середовища, називаються адаптаціями (пристосуваннями).

11. Здатність до історичного розвитку (філогенезу).Історичний розвиток супроводжується утворенням нових видів, їх пристосуванням до середовища й прогресивним ускладненням життя..

Питання до самоконтролю

1. Які є основні властивості живих організмів?

2.Які об’єкти можна віднести до живих систем?

3. Які переваги надає живим системам здатність до саморегуляції?

4. Які переваги надає живим системам здатність до мінливості?

Домашнє завдання

Зробити конспект

https://zno.osvita.ua/biology/

ВИКЛАДАЧ КОПОЛОВЕЦЬ Н.М

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Тема: Ознаки гострих хвороб шлунка

План

 1. Захворювання органів травної системи.
 2. Синдром «гострого живота».
 3. Профілактика та принципи лікування.

Травна система — це система органів, куди надходить і де відбувається розщеплення їжі, з подальшим всмоктуванням речовин, необхідних для життєдіяльності організму, а також виведенням залишків перевареної їжі. Захворювання органів шлунково-кишкового тракту-це комплекс характерних, постійних або періодично виникаючих симптомів, що сигналізують про порушення в роботі системи травлення або окремого органу цієї системи, мають певну залежність від екзогенних, ендогенних і генетичних факторів.

Болі в животі – часта ознака різних гострих захворювань,, як органів черевної порожнини так і тих, що знаходяться поза нею.

В клінічній практиці ці стани визначають як «гострий живіт» - симптомокомплекс, що включає   гострий біль у животі в поєднанні із захисним напруженням черевної стінки, симптомами подразнення черевини і кишкової непрохідності.

Сучасний ритм життя:

«перекушування» на бігу,

«фаст-фуд»,

зловживання алкоголем і постійні стреси на роботі і вдома здатні призвести до розвитку, як гострих процесів, так і хронічних захворювань.

Гострий біль у животі може виникати при харчовому отруєнні, закрепі, виразці шлунку, підвищенні кислотності, апендициті, (запалення черев'якоподібного відростка), холециститі (запаленні жовчного міхура), травмі.

Принципи лікування органів травної системи зводяться до виключення причин і факторів ризику або зменшення їх впливу, а також усунення їх наслідків. Лікування гастроентерологічної патології завжди тривалий і систематичне. Забороняється алкоголь, куріння, необхідно дотримуватися режиму прийому їжі. Призначається дієта в залежно від захворювання.

Дом. завд. стор.426

Тестові завдання

У чому полягає перша медична допомога у разі діагностики “Гострого живота”?

А. У знятті болю знеболюючими засобами;

В. У зменшенні запалення введенням антибіотиків;

С. У зняттi болю за допомогою спазмолiтикiв;

D. У зменшенні запалення за допомогою холоду (міхура з льодом).

Е. Промити шлунок та поставити клізму.

Яка найбільш специфічна ознака у хворого на гострий апендицит?

А. Біль внизу живота;

В. Під час повертання на правий бік біль в животі посилюється;

С. Багаторазове блювання, нудота;

D. Підсилена перистальтика кишечника;

Е. Позитивний симптом Сiтковського.

4. Як запобiгти розвитку перитонiту у хворого з проникаючим пораненням живота?

А. Мiсце поранення обколоти новокаїном;

В. Накласти асептичну пов’язку;

С. Накласти асептичну пов’язку та ввести антибіотики;

D. Ввести сульфанiламiди та антибіотики;

Е. Покласти холод на живiт.

5. У чому полягає перша допомога у разі гострого холециститу?

А. У прикладаннi холоду на живіт;

В. У введеннi спазмолiтикiв i болезаспокійливих;

С. Промити шлунок, ввести 0,1 % - р-н атропіну і 1 % - р-н промедолу;

D. У виклику операцiйної бригади;

Е. У негайному промиванні шлунка i постановці очисної клізми.

 Яка основна клiнiчна ознака кишкової непрохiдностi?

А. Наростаючий бiль в животi;

В.  Раптовий бiль в животi;

С. Переймоподiбний бiль в животi;

D. Постiйний бiль в животi;

Е. Незначний бiль в животi.

Який захiд необхiдно провести першочергово, надаючи першу допомогу у разi проникаючого поранення живота?

А. Зупинити кровотечу;

В. Ввести спазмолiтики, знеболюючі;

С. Обколоти місце поранення новокаїном;

D. Ввести серцево-судинні препарати;

Е. Накласти асептичну пов’язку на рану.

ВИКЛАДАЧ МЕЛЬНИЧУК Л.М.

ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ

Тема:   Гострі захворювання нирок, обміну речовин та їх профілактика

План

1.Регуляція діяльності нирок

2.Нефрити.

3. Камені в нирках.

4. Цистит та уретрит

Поняття і терміни: пієлонефрит, цистит, уретрит, сечокам’яна хвороба, гломерулонефрит, низхідна інфекція, висхідна інфекція

. Заходи профілактики захворювань видільної системи:

- правильне харчування;

- своєчасне лікування зубів;

- загартування організму;

- контроль лікаря за прийомом ліків;

- дотримання особистої гігієни.

Дом. завд. Стор. 428

Біологічний диктант

1. Органи сечовиділення: нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник – можуть уражатися різними…

2. Низхідна інфекція це …

3. Висхідна інфекція виникає якщо мікроорганізми потрапляють через …

4. Запальним процесом і поширенню мікроорганізмів сприяють...

5. Особливо чутливі нирки до різних отруйних речовин у …

6. Такі речовини як алкоголь, бензол, свинець, ртуть, … потрапивши до організму …

7. Найпоширенішим захворюванням нирок вважається …

8. Висхідна інфекція, яка спричиняє запалення ниркової системи називається …

9. Захворювання при якому вражається клубочковий апарат називається …

10. Постійне порушення обміну речовин в організмі може стати причиною утворення…

11. Сприяє розчиненню солей і запобігає утворенню каменів у нирках, такий продукт як …

12. Ефективним засобом для зняття ниркової коліки є …

ВИКЛАДАЧ МЕЛЬНИЧУК Л.М.

 

 

 

 

 

ВІВТОРОК 17.03.2020

 

ТЕХНІКА ПОШУКУ РОБОТИ

Тема уроку:Складання автобіографії

План вивчення нового матеріалу

1. . Автобіографія — особовий офіційний документ, що належить до документів кадровоконтрактних питань.

2. Правила складання автобіографії.

3.Відмінності у складанні автобіографії та резюме.

Самостійне вивчення нового матеріалу

Досить часто в нашому житті просять надати автобіографію - при праце-влаштуванні, при вступі до навчального закладу чи службі. У багатьох виникає логічне запитання, як правильно написати автобіографію

В цілому, це самостійне оповідання про ваше життя, яке можна писати у вільній формі. Як правило, в автобіографії описується все життя людини, але іноді просять написати про певний етап, наприклад, навчання у ВУЗі, проживання за кордоном або служба в збройних силах. Основна перевага автобіографії - можливість вивчити життєвий шлях людини, його досягнення і успіхи, динаміку розвитку. Наведемо основні правила того, як написати автобіографію.

Для людини, яка буде читати вашу біографію, звичайно важливо не те, що ви напишите, а як ви це зробите. Тому бажано укластися в один аркуш формату А4. Текст повинен бути грамотним і логічним. Люди, які знають, як написати автобіографію на роботу, мають хорошу перевагу в здобутті посади, адже це другий за значимістю документ після резюме.

Починати автобіографію необхідно з вашого повного імені, а також з дати і місця народження. Заміжнім жінкам слід написати і дівоче прізвище. Після цього рекомендується вказати відомості про батьків. Імена, освіта, вік.

Наступним пунктом має йти ваша освіта. Причому вказувати бажано в хронологічному порядку. У деяких випадках необхідно вказати і навчання в школі. Але, як правило, освіта вказується, починаючи з отримання спеціальної освіти. При цьому слід вказати роки навчання, місце навчального закладу, спеціальність, яку ви отримали або отримуєте.

Далі йде блок про досвід роботи. Необхідно, також послідовно у хронологічному порядку перерахувати місця вашої роботи. Інформація повинна відображати назву установи чи організації, вашу посаду, термін роботи. Варто вказувати навіть ті місця, в яких ви працювали зовсім недовго. Іноді варто вказати і обов'язки, які ви виконували на займаній посаді - це може бути цінною інформацією для роботодавця. Крім цього, можна вказати заохочення, премії, нагороди, які ви отримували на роботі. І, звичайно, підвищення по службі, переходи на інші посади. Якщо інформація про роботу буде структурована, читати її роботодавцю буде простіше. Опис кожного нового місця роботи має починатися з нового абзацу.

Після цього доречно написати про ваший сімейний стан - коротку інформацію про дружину і дітей.

Жінкам слід вказувати і терміни декретних відпусток. Для чоловіків важливо вказати інформацію про службу в армії, військових званнях, якщо вони були отримані. Також слід написати про судимості, якщо вони були, іноді про віросповідання.

Рекомендації при написанні автобіографії:

1. При складанні документаа будьте точними і пам'ятайте, що нечіткий опис обов'язків, які ви виконували раніше, складає невизначене враження.

2. Описуйте результати вашої професійної діяльності.

3. Об'ємом автобіографії не слід перевищувати двох сторінок.

4. Не вказуйте негативну інформацію.

5. Обов'язково слід перечитати складений документ, виправити орфографічні помилки. Всі відомості повинні подаватись у такому порядку, щоб можна було скласти уявлення про життєвий шлях, професійну діяльність та рівень кваліфікації автора.

Відмінності у складанні автобіографії і резюме.

Автобіографія Резюме

Пишеться від руки. Дотримання хронологічної послідовності. Можливе написання на спеціальному бланку.

Подається при прийомі на роботу, навчання.

Складається, як розповідь про своє життя.

Домашня адреса і контактні дані надаються в кінці.

Оформляється на комп'ютері. Заповнюється за важливістю характеристик. Складається за питаннями на власний розсуд, на чистому аркуші паперу. Подається для розгляду своєї кандидатури з метою бути запрошеним на роботу. Складається, як презентація: визначаються основні показники, переваги. Контактні дані та домашня адреса подаються на початку.

Зразок складання автобіографії

МЕЛ4

Питання для самоконтролю:

1. Яка мета складання автобіографії?

2. В чому полягають відмінності у складанні автобіографії і резюме?

Домашнє завдання: Скласти автобіографію.

Викладач: Мельничук Д.М.

ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА

МАЛЮВАННЯ ТА ЛІПЛЕННЯ

33 https://classroom.google.com/c/MjgzMTczMTIwMjFa x5v7qir

ВИКЛАДАЧ БРИТВАК В.Ю.

ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА

Тема: Музичні ритми Америки. Види і напрями сучасної популярної музики: блюз, джаз, рок-і поп-музики.

Опрацювання нового матеріалу.У діалозі культур ХХ ст. значущості міжнародної мови набули джазова, рок- і поп-музика, які ніби передають пульс, світовідчуття бурхливої епохи. Ці інтернаціональні за своєю природою та культурними наслідками музичні явища походять із північноамериканського регіону, що дає підстави деяким дослідникам вважати їх складовими американської народної музики.

Своєрідним маніфестом музичної самостійності Америки у світовій культурі є джаз, що сформувався на переломі ХІХ-ХХ століть і став вершиною легкої музики. Джаз увібрав в себе кращі риси багатьох типово американських жанрів - спірічуели, блюзу, регтайму. Музична культура Америки нагадувала свого роду «плавильний казан», у якому інтегрувалися різні музичні елементи. Популярна музика Північноамериканського континенту складається з вельми розгалуженого спектра вокально-інструментальних форм, що виникли в результаті об'єднання різних джерел, передусім європейських професійних традицій і африканських фольклорних ритмів і інтонацій.

Століттями негри, привезені до Америки з далекої Африки для каторжної роботи, були позбавлені можливості розвивати власну культуру. На їх долю випали такі фізичні та моральні муки, яких не знав ні один народ. Тому музика заміняла неграм все. Відірвані від духовних коренів, тільки в ній вони знаходили вихід гніву, розпачу, душевного болю. І в той же час музика давала їм можливість реалізації свого творчого потенціалу, естетичних емоцій. Власний голос був чи не єдиним інструментом чорношкірого раба. З часом музика стала вважатися серед чорношкірих американців однією з найбільш престижних і найбільш популярних професій. Отже, вони від природи були надзвичайно музичні. Не дарма говориться: «Зберіть четвірку негритянських хлопців і отримаєте вокальний квартет».

У південних штатах особливо популярними стали спірічуели і блюз. Спірічуели (від англійського spiritual - духовний) - релігійна народна пісня на біблійний сюжет, що співається хором без акомпанементу. Чимало пісень цього жанру записав відомий негритянський співак Поль Робсон (1898-1976). Пізніше виникла сольна духовно-релігійна пісня, госпел, на євангельські сюжети, які писали вже професійні автори.

Блюз ( від англійського blues - меланхолія, смуток ) - тип світської фольклорної негритянської пісні з ліричним , меланхолійно - сумним настроєм. Виповнюється солістом йод акомпанемент гітари. Особливість блюзу - зміщення мелодії щодо метричної пульсації - граундбіта. Неперевершеною «королевою блюзу» була Бессі Сміт (1894-1937), яка чудово передавала неповторну поезію, душевність і печаль блюзових інтонацій. «Я сміюся тільки для того, щоб стримати сльози», - співається водному з популярних блюзів . І в цьому сміху крізь сльози - суть жанру.

«Jelly Roll Blues» - перша надрукована джазова композиція, 1915.

Картина витоків джазу буде неповною , якщо не згадати негритянські менестрельние театри на півдні країни. Їх репертуар складався з карикатур - пародій на негрів. Можна вважати, що це були мюзикли. У них були присутні гумористичні сценки та діалоги, пісні і танці під банджо або музику інструментального ансамблю, циркові трюки. Саме тут зародився жанр танцювальної п'єси регтайм (дослівно - «рваний ритм»). У його основі - дві ритмічні лінії, які не зливаються: мелодія з загостреним синкоповані ритмом, що вільно варіює, і чіткий «крокуючий» акомпанемент. Засновник цього жанру композитор Скотт Джоплін (1868-1917) є автором не менше 600 регтаймів. 

Типові риси регтаймів залучали професійних композиторів - Дворжака, Стравінського, Хіндеміта, Дебюссі.

У другій половині XIX століття з'являються численні духові оркестри - бенди, які стали типово американським явищем. Виконавці-аматори, іноді не знають навіть нотної грамоти, грали на слух танцювальну і маршову музику під час свят, на вечірках, на парадах і карнавалах, в нічних кафе, кабаре, дансингах. Безліч таких груп було в Новому Орлеані - на батьківщині американського джазу.

 Найбільш видатні майстри цього стилю - керівники джаз-оркестрів: «король труби» Луї Армстронг (1900-1971) і композитор піаніст Дюк Еллінгтон (1899-1974) отримали міжнародне визнання.

Вони організовували і очолювали колективи віртуозів, які виступали в найпрестижніших концертних залах США - Карнегі -холі і Метрополітен-опера, гастролювали по всьому світу. Класичний джаз відрізняється специфічним настроєм: це радість відчаю, оптимізм песиміста, який намагається веселитися, бо завтра може настати кінець. 

Душа джазу - імпровізація. Кожен виконавець змінює тему, демонструючи витончений художній смак, несподіваний політ фантазії, експресію «брудного» (неточного) інтонування і ритмічного розгойдування («свінгованіе») у межах ритмічного центру (« біт»). Виявляючи індивідуальне і ансамблеве майстерність у варіюванні музичних тем, виконавці отримують справжнє естетичної насолоди від музики.

Передати словами всі нюанси цього дивного мистецтва неможливо. Армстронг на питання: «Що таке джаз?» відповів досить категорично: «Якщо ви про це питаєте, значить, вам цього ніколи не зрозуміти». Його стилю властиві хриплуватий інтонації, специфічна манери свінгованіе, віртуозне соло труби у верхньому регістрі, ексцентрична поведінка на сцені. Знаменита «Hello Dolli» у виконанні ансамблю «Аll Stars», створеного Армстронгом, це тріумф музичного бестселера, який в 1964 році витіснив навіть диск знаменитої «ліверпульської четвірки» - «Бітлз».

З оркестром Дюка Еллінгтона, а також з більш ніж сорока симфонічними оркестрами виступала видатна джазова співачка Елла Фіцджеральд ( 1918-1996 ). Вона створила безліч першокласних хітів і навіть тривіальний музичний матеріал вміла підняти до рівня високого мистецтва.

У новоорлеанський період розвитку джазу виникли колективи білих музикантів - диксиленди, що сприяли популяризації джазу в Чикаго, Нью-Йорку та інших містах. Вирішальну роль у популяризації цього музичного напрямку зіграли радіо і грамзапись, бурхливо розвивалися в першій половині XX століття. Дюк Эллінгтон і його джаз-бенд одарунком африканців Америці, а потім - подарунком Америки світовому мистецтву. Масштабністю впливу він перевершив оперно - симфонічну музику. І його переможний хід триває, визначаючи нове естетичне світосприйняття епохи.

Підведення підсумків уроку.

-        Чи можливо уявити життя без музики?

-        Чи змінилася ваша думка про інші музичні жанри?

-        Яким жанром ви зацікавились і чому?

Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про свого улюбленого виконавця сучасної музики.

ВИКЛАДАЧ ЛІГОЦЬКА О.О

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Тема: Література рідного краю. Сім сучасних письменників Закарпаття.

Життя поміж кордонами чотирьох країн, говірка, яку розуміють далеко і не всі закарпатці, не кажучи вже про інших людей, безліч меншин і національностей, гірська мудрість та дуже автентичне сприйняття світу — те, що більшою чи меншою мірою об’єднує усіх цих письменників.

Опрацювання нового матеріалу.

Футболкознавець Банди Шолтес

Банди, він же Андрій, він же Шолтес – відома фігура в Ужгороді. Людина, яка перетворила написи на майках у філософію життя. Одна із ідей – універсальна футболка (які Банди називає майками) із прозорою кишенькою для зміни написів. Коли написи на футболці хочеться змінювати частіш, ніж саму футболку. Банди – такий собі вічно молодий і дуже сучасний філософ. Історії тих написів схожі за жанром на пости у Facebook, а деякі ними і є. І є вони і кредо, і мотто, і правдою життя в декілька словах. Банди – частий відвідувач музичних фестивалів, найулюбленіший – Sziget в Будапешті. Про це він навіть написав книжку під назвою «Остров Sziget или Труселя Iggy Попа», яка от-от має вийти у видавництві «Люта справа». Банди Шолтес спостерігає за життям. Його сторінка у Фейсбук – це набір щоденних історій із життя Ужгорода, і не тільки. Пише російською, проте спілкується українською, російською і навіть угорською.

В доробку одна видана книжка, все про те, про основне – «T-Shirtология. Общая теория футболки. Полутрикотажный роман». Ця книга – своєрідний мікс дотепних, іронічних написів на футболках та історій, пов’язаних із ними, всього 257. Навіть зараз у вільний час Банди продовжує розписувати футболки, і ці написи – це практично афоризми, які він вигадує так дбайливо, ніби створює ескіз для майбутнього татуювання. Наче на все життя.

Читати, щоб дізнатись, як можна у написі на майці висловити свою філософію та задля сотень веселих історій про життя між кордонів.

Гірський інтелектуал Петро Мідянка

Про Петра Мідянку в широкому літературному колі дізнались лише після 2012 року, коли він став лауреатом Шевченківської премії. Мідянка — вчитель української мови та літератури в закарпатському селі Широкий Луг, насправді один із найкращих закарпатських поетів та непублічний інтелектуал. Поезія Мідянки насичена горами, природою, часом ностальгією, проте ніколи жінками. Поет, який пише лише про Закарпаття, бо про інші регіони виходить «не так органічно». Тут є і силабо-тоніка, і білі вірші, і багато діалектизмів. Навіть таких, котрі незрозумілі навіть односельчанам Мідянки, не кажучи вже про людей із інших областей. Вплив сусідніх Словаччини, Угорщини, Румунії та Польщі на лексику надто помітний. Читати Мідянку — це медитувати, відчувати ту, іншу сторону Закарпаття, — природну, тонку, невловиму. Творчість Мідянки — це також і про американського художника лемківського походження, засновника поп-арту Енді Воргола, чи пак про Андрія Варголу — ще одну таємничу особистість Карпат.

Його батьки були вихідцями із русинського села Микова, зараз Словаччина. У 1920-х емігрували до США у пошуках роботи. У вірші «Сервус, пане Воргол» Мідянка розмірковує про ідентичність Воргола: русин чи хохол, а також про поєднання американського та русинського, року та джазу, поп-арту та греко-католицької віри. Цей вірш можна почути у виконанні гурту «Плач Єремії». Поринати у світи Мідянки можна у його збірках «Луйтра в небо», «40 сонетів», «Вірші з поду». Читати, щоб побачити, як поєднуються прогресивний інтелект, філософське сприйняття світу та місцеве, закарпатське світовідчуття.

Завзятий романтик Андрій Любка

Мабуть, тільки ліниві, або геть далекі від культурних новин минулого року не дізнались, хто такий Андрій Любка і про що роман «Карбід». Піар-кампанія роману про контрабандистський тунель до ЄС на Закарпатті пройшла на славу. Любка — поет, прозаїк, есеїст, перекладач і загалом дуже плідний закарпатський письменник. Молодий і красивий, що не заважає йому раз на рік видавати нову книжку. Розпочав із віршів. Першими були збірки «Вісім місяців шизофренії»«ТЕРОРИЗМ»«Сорок баксів плюс чайові». Продовжив оповіданнями у книжках «Кілер», «Спати з жінками» та дійшов до романів, приклад — «Карбід». І зрештою знову повернувся до оповідань. До Форуму видавців має вийти збірка історій про самотність «Кімната для печалі». Любка романтичний, а деколи і смішний, пише про пересічних і не дуже закарпатців та перекладає про ромів. Читати, щоб познайомитись із романтично-чуттєвою стороною Закарпаття, та дізнатись про контрабандистські реалії місцевого життя.

Закарпатський філософ Мирослав Дочинець

Мирослав Дочинець — письменник і журналіст із Хуста. Читаний і популярний автор. Написав 19 книжок. Став відомим у 2010-му році після виходу книжки «Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона — як жити довго в щасті і радості». Книжка потрапила до шістки найпопулярніших видань із накладом у 60 тисяч. Через два роки роман про того ж героя «Вічник. Сповідь на перевалі духу» висунули на Шевченківську премію. Це роман про карпатського Робінзона, Монте-Крісто і Сковороду в одній особі. Дочинець стверджує, що це реальна особа, і він лише переніс його поради до книжки. Шевченківську премію отримав згодом, за два інші романи — «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел» у 2014 році. Дочинця порівнюють із бразильським автором Пауло Коельйо — за притчову філософію та неабияку популярність його книжок. Дочинець цього порівняння не сприймає. У всіх книгах у вигляді порад Дочинець розповідає, як жити. Говорить від імені Андрія Ворона, чи інших мудреців. Поради стосуються того, який алкоголь пити, яку білизну носити, як обирати дружину, що їсти, як «подружитись» із грошима тощо.

Називає Мукачево маленьким Єрусалимом. Спілкується радше із місцевими звичними людьми. Подорожі Дочинця розчаровують, хоча його герої навпаки відвідують багато країн. Вважає, що «там, де ти народився, ти потрібен найбільше». Має два будинки — один для життя, інший збудував у дворі для того, щоб там писати. А ще сад, у якому понад 200 дерев. Читати, щоб зрозуміти універсальність закарпатської філософії, та отримати декілька десятків порад на щодень.

Непублічний фіґляр Михайло Чухран

Михайло Чухран — непублічний гуморист із Виноградівщини, «закарпатський отвєт Лесю Подерв’янському». Автор жартів, фіґлів — по-закарпатському, відомий творами «Сповідь холостяка»«Потячий грип»«Потоп-2001» та переспівами на кшталт «Лист Тетяни до Онєгіна». Його жарти виконують інші люди, бо Михайло Чухран вважає себе людиною непублічною і не любить виступати перед публікою. Його жарти можна почути від читців гуморесок та тамад: Василя Маровді зі Свалявщини, Юрія Мельника із Іршавщини, Святослава Гала з Виноградівщини, Михайла Негря з Хустщини. Пише про все, що відбувається навколо, із автохтонним закарпатським гумором та незмінною говіркою. Має видану збірку та диск, записаний разом із ще одним закарпатським фіґлярем Павлом Чучкою. Рідко друкується, бо перший досвід був не з приємних. Рукопис видали лише через кілька років у львівській газеті, ще й під іншим прізвищем.

Пише про Закарпаття, як воно є, і, звичайно ж, про закарпатців, Євро-2012, будівництво доріг, діалектизми, пташиний грип та інші буденності. Перекладає відомі твори закарпатською говіркою, а як треба, то ще й вигадує привітання. Читати, щоб познайомитись із закарпатською говіркою, місцевим гумором, та баченням закарпатцями українських та світових проблем.

Дотепний мовознавець Павло Чучка

Павло Чучка — український мовознавець, гуморист, історик, доктор філологічних наук. Власник єдиної в Україні корчми-музею «Деца у нотаря», автор Міжнародного фестивалю гумору «Карпатський словоблуд», а в минулому — голова сільради та депутат. Вірші пише закарпатським (русинським) діалектом. Любов до цього прищепив йому дід. Листи, які писав друзям під час навчання в Києві, видав збіркою. Увесь 10-тисячний тираж розійшовся, що для українського письменника неабиякий успіх. Автор збірок «Деца у нотаря»«Вичурки по-баранинськи», вичурки — це висловлювання, які вживають у селі Баранинці. Читати у першу чергу, щоб посміятись, а зрештою і пізнати красу, дивину, гумор, незвичність та екзотичність закарпатської говірки. А як щось буде важко зрозуміти, а стиль передбачає, що буде, то Чучка на те упорядкував «Українсько-український словник незрозумілих слів, уживаних українцями західних районів Закарпаття». А його батько, теж Павло Чучка — автор монографії «Прізвища закарпатських українців. Історико-етимологічний словник», в якій на 740 сторінках пояснюється походження дванадцять тисяч закарпатських прізвищ. Читати, щоб втамувати цілком свою зацікавленість закарпатською культурною екзотикою.

Заокенська дослідниця душ Оксана Луцишина

Оксана Луцишина — поетка, прозаїк, родом з Ужгорода, літературознавиця та дослідниця Бруно Шульца і Вальтера Беньяміна. Проте пише вона вже давно з-за океану. Головні герої її творів — емігранти, зокрема і з України. У збірці віршів «Я слухаю пісню Америки» розповіла про американський ритм життя, тамтешніх людей та, звичайно, про любов. Власне, ця ж тема і перекочувала в роман «Любовне життя», що вийшов минулого року. Історія кохання з інтелектуальним підтекстом та ключем у вигляді колоди Таро. Луцишина досліджує, як живеться жінці поза батьківщиною, в іншій культурній площині, де правила стосунків є теж іншими, і відчитати їх вдається не завжди. Оксана Забужко розповіла, що цей роман «народився» із її «Польових досліджень українського сексу», де також йшла мова про українку, яка приїхала викладати до США. У Луцишиної ви не знайдете закарпатської говірки чи гумору. Тут йдеться про життя поза контекстом, і про усвідомлення самої себе між кордонами.

Читати, щоб зрозуміти закарпатську душу за океаном, її цілісність та незмінність. 

Підбиття підсумків уроку.

-        Що об’єднує усіх цих письменників?

-        Хто вам найбільше сподобався із сучасних письменників Закарпаття?

-        Чию книгу ви б прочитали в першу чергу? І чому?

Домашнє завдання. Прочитати один із творів сучасних письменників Закарпаття (на вибір учня).

ВИКЛАДАЧ ЛІГОЦЬКА О.О.

МАТЕМАТИКА

Тема уроку: Розв'язування задач

Підготовка до ЗНО з математики.

Розв'яжіть задачі:

 1. 1.Виразити b, якщо .
А Б В Г Д
(а–3)с (а+3)с   ас+3  
 1. 2.У трикутнику АВС АВ=3 см, АС=5 см, . Знайти ВС.
А Б В Г Д
4,5 см см 21 см 4,8 см 4 см
 1. 3.На свій день народження Іринка купила чотири сорти тістечок. Кожен гість отримав два різних тістечка, причому всі «набори» тістечок відрізнялись один від одного. Яка найбільша кількість гостей могла прийти до Іринки?
А Б В Г Д
10 4 6 8 12
 1. 4.Знайти значення виразу
А Б В Г Д
8 4 2 1 16
 1. 5.Вказати правильну нерівність.
А Б В Г Д
         
 1. 6.Знайти восьмий член арифметичної прогресії, якщо відомо, що сума третього, сьомого і чотирнадцятого членів цієї прогресії дорівнює 15.
А Б В Г Д
1 15 10 5 0
 1. 7.Розвязати рівняння:
А Б В Г Д
–2 1 0 –1 Коренів немає
 1. 8.Катети прямокутного трикутника дорівнюють log49 і log3
А Б В Г Д
1 2 3 4 5
 1. 9.Яке з чисел: , , , , – є найбільшим?
А Б В Г Д
         
 1. 10. Розвязати нерівність .
А Б В Г Д
         
 1. 11.Знайти похідну функції
А Б В Г Д
         
 1. 12. Знайти координати вектора –2, якщо А(–1;3;2), В(–2;0;–3).
А Б В Г Д
         
 1. 13. Яке з наведених тверджень є правильним?

І. Через дві прямі простору можна провести єдину площину.

ІІ. Якщо дві точки належать площині α, то й пряма, що проходить через ці дві точки, належить площині α.

ІІІ. Через три точки можна провести єдину площину.

ІV. Через точку N, що не належить площині α, можна провести тільки одну пряму, паралельну площині α.

А Б В Г Д
Лише ІІ Лише І,ІІ і ІІІ Лише І і ІV Лише ІІ і ІІІ

Лише

ІІ, ІІІ і ІV

 1. 14. Обчислити , якщо і .
А Б В Г Д
1,6 0,4 –0,8 0,6 –0,6
 1. 15. Гострий кут паралелограма становить , а його сторони дорівнюють см і 3 см. Обчислити довжину більшої діагоналі паралелограма.
А Б В Г Д
39 см см см см 6 см
 1. 16. Від січня до квітня завод випускав по 9 одиниць виробу щомісяця, у травні – 10 одиниць, у червні – 12, у липні – 14, у серпні – 16 одиниць виробу. Знайти середню кількість виробів за місяць за вказаний період.
А Б В Г Д
10 12 11 13 14
 1. 17. Для функції f(x)=4x3знайти первісну F(x), графік якої проходить через точку А(1;1).
А Б В Г Д
        Інша відповідь
 1. 18. На рисунку зображено прямокутник ABCD. Дві перпендикулярні прямі MLі NK проведені так, що утворилося чотири прямокутники ANOL, NBMO, OMCKі LOKD. Обчислити суму периметрів утворених прямокутників, якщо периметр прямокутника ABCD дорівнює 46 см.М11
А Б В Г Д
92 см 23 см 69 см 46 см Даних недостатньо
 1. 19. Знайти кількість граней десятикутної піраміди.
А Б В Г Д
10 20 11 12 15
 1. 20. Знайти об’єм нафтової цистерни, яка має форму циліндра, якщо її діаметр дорівнює висоті і становить 10 м.
А Б В Г Д
100 π м3 м3 10000 π м3 250 π м3 500 π м3

Домашнє завдання.

Тренувальні тести ЗНО з математики.

Посилання на сайти:

https://www.iznotest.info/matematika-2/

https://zno.osvita.ua/mathematics/

https://naurok.com.ua/zavdannya-do-temi-oznachennya-ta-vlastivosti-logarifmiv-61613.html

https://naurok.com.ua/prezentaciya-funkciya-ta-vlastivosti-pidgotovka-do-zno-63681.html

https://naurok.com.ua/oporni-shemi-vlastivosti-logarifmiv-logarifmichna-funkciya-osnovni-tipi-logarifmichnih-rivnyan-nerivnostey-umovi-ta-rozv-yazki-zavdan-zno-z-dano-temi-58523.html

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР А.Й.

ІНОЗЕМНА МОВА

Тему уроку№68-72: Контрольні роботи та узагальнення

Task 1-2. Revise grammar ( ex 1-2 pg.140, ex.4 pg.141-143)

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-140

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-141

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-142

https://4book.org/uchebniki-ukraina/11-klass/angliyska-mova-11-klas-karpyuk-2019/unit-5-inventions-and-lifestyles/page-143

ВИКЛАДАЧ БАБІТА О.Ю.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ПСИХОЛОГІЧНО ДО ЗНО

Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою надзавдань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися заздалегідь, по частинах, спокійно.

Якщо дуже важко зібратися з силами і з думками, спробуйте запам'ятати спочатку найлегше, а потім переходьте до вивчення складного матеріалу.

Щодня виконуйте вправи на зняття напруження, втоми, на розслаблення.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВТОМИЛИСЯ ОЧІ?

Виконайте дві будь-які вправи:

• погляньте по черзі вгору-вниз (25 с), ліворуч-праворуч (15 с);

• напишіть очима своє ім'я, по батькові, прізвище;

• фіксуйте погляд то на віддаленому предметі (20 с), то на аркуші паперу перед собою (20 с);

• намалюйте очима квадрат, трикутник — спочатку за годинниковою стрілкою, потім навпаки.

РЕЖИМ ДНЯ

Поділіть день на три частини:

• готуйтеся 8 годин на день;

• займайтеся спортом, гуляйте, сходіть на дискотеку, потанцюйте — 8 годин;

• відпочивайте не менше 8 годин, якщо хочете то влаштовуйте собі тиху годину після обіду.

ЯК ЛЕГШЕ ЗАПАМ'ЯТОВУВАТИ

1. Не завжди великий обсяг матеріалу важко запам'ятати. Великий уривок вивчати корисніше, ніж короткий вислів.

2. Запам'ятати легше те, що розумієш.

3. Розподілене заучування краще від концентрованого. Учіться з перервами, а не все підряд, краще помалу, ніж відразу.

4. Якщо працюєте із двома текстами— великим і меншим — розумно починати з більшого.

ЯК КРАЩЕ ХАРЧУВАТИСЯ

Харчування має бути 3—4-разовим, калорійним і багатим на вітаміни.

Споживайте волоські горіхи, молочні продукти, рибу, м'ясо, овочі, фрукти,

шоколад. Ще одна порада: перед іспитами не слід наїдатися.

ЯК ПІДТРИМАТИ ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ

1. Чергуйте розумову і фізичну працю.

2. У гімнастичних вправах перевагу слід віддавати перекиду, свічці, стійці на голові, оскільки посилюється притік крові до клітин мозку.

3. Бережіть очі, робіть перерву кожні 20-30 хвилин (відвести очі від книги, поглянути вдалину).

4. Мінімум телепередач та роботи за комп’ютером!

ЯК УНИКНУТИ ХВИЛЮВАНЬ

1. Запишіть на аркуші паперу, що Вас непокоїть. Покладіть його під подушку або в ящик столу на сім днів. Доти, можливо, проблема вирішиться сама собою або її вже розв'яжете Ви.

2. Запитаєте себе: «Чи допомагає хвилювання впоратися із ситуацією?». Коли Ви зрозумієте, що ні, придумайте щось, що дійсно могло б зарадити.

3. Якщо Ви можете порадитися з батьками, зробіть це. Попросіть їх підтримати Вас. Якщо не можете поговорити з батьками, знайдіть іншого дорослого, якому ви довіряєте. З дорослими Ви створите план, як впоратися з Вашими хвилюваннями.

4. Пам'ятайте: занепокоєння — це емоція, а не метод вирішення проблем.

5. Якщо Ваші переживання стали нав'язливими, зверніться до практичного психолога.

ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ МЕЛЬНИК Г.Ю.

 

ПОНЕДІЛОК 16.03.2020

 

ВСІ УРОКИ ВИКЛАДАЧА СПЕЦІАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН БРИТВАК В.Ю. ЗА НАСТУПНИМ ПОСИЛАННЯМ:

https://classroom.google.com/w/MjgzMTczMTIwMjFa/t/all  (у правому верхньому куті натіскайте на плюс, далі обіраєм "Прієднайся до класу" той що вводяться код x5v7qir )

ГЕОМЕТРІЯ

Тема уроку: Декартові координати та вектори (16. 03.2020 р.)

Узагальне навчання навчального

М7 М8
М9 М10
М11  

Підготовка до ЗНО

Посилання на сайт: http://zno.academia.in.ua/mod/book/view.php?id=3217&chapterid=848

Домашнє запитання.

Тренувальні тести ЗНО з тем „Координати та вектори в просторі“

Посилання на сайти:

https://www.iznotest.info/dekartovi-koordinati-na-ploshhini/

https://www.iznotest.info/vektori-na-ploshhini/

https://zno.osvita.ua/mathematics/

ВИКЛАДАЧ МОЛНАР А.Й.

ПІДГОТОВКА ДО ЗОВНІШНЬОГО НЕЗАЛЕЖНОГО ОЦІНЮВАННЯ

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Спочатку підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте необхідні підручники, посібники, зошити, папір, олівці. Можна ввести в інтер'єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває достатньо і картини в цих тонах.

Складіть план занять. Плануючи кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатимете. Не потрібно говорити собі : «Трохи позаймаюся».

Почніть зі складнішого, з того розділу, який знаєте найгірше. Якщо Вам важко розпочати, можна почати з того матеріалу, який найбільш цікавий і приємний. Ви так поступово увійдете в робочий ритм, і справа піде.

Чергуйте заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин — перерви. Можна у цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.

Не треба прагнути до того, аби прочитати і запам'ятати напам'ять увесь підручник. Корисно структурувати матеріал, складати плани, схеми, причому бажано їх записувати. Плани корисні і тому, що за ними легко повторити якийсь матеріал.

Як запам'ятовувати матеріал. Психологи встановили, що наша оперативна пам'ять при одночасному сприйнятті здатна утримати і потім відтворити в середньому лише сім об'єктів. Тому матеріал краще розбити на смислові частини, бажано, аби їх було не більше семи. Смислові частини матеріалу необхідно укрупнювати й узагальнювати, висловлювати головну думку однією фразою.

Не потрібно , за будь-яку ціну запам'ятовувати складний текст, не створивши внутрішні зв'язки між його структурними частинами , не зрозумівши міркувань автора. Серед другорядного потрібно виявити найголовніше.

Використовуйте асоціації. Метод локальної прив'язки полягає у побудові для ряду, що запам'ятовується, об'єктів іншого ряду — опорного, з добре знайомих або легких для вивчення об'єктів. Таким опорним рядом може бути послідовність кімнат у вашій квартирі, будинків на вашій вулиці тощо. Людина спочатку запам’ятовує опорний ряд, а потім використовує його елементи, аби зіставити з ними елементи завченого ряду. Отже, якщо в матеріалі мало внутрішніх зв'язків — озирніться довкола. Уявіть ситуацію, в якій ви вивчали матеріал, і Ви пригадаєте його, адже отримані одночасно враження запускають механізм згадування.

Як повторювати? Перекажіть текст своїми словами, і Ви легше його запам'ятаєте, аніж просто прочитавши багато разів, — адже це активна розумова праця. Загалом, будь-яка аналітична робота з текстом дозволяє краще його запам'ятати. Це може бути перекомпонування матеріалу, знаходження парадоксальних формулювань для нього, залучення контрастного фону або матеріалу тощо.

Конспектування. Виявляється, текст можна сильно скоротити, представивши його у вигляді схеми — «зірки», «дерева», «дужки» тощо. При цьому сприйняття та якість запам'ятовування значно покращуються через образність запису.

Таким чином, Вам необхідно розбити великий текст не більш ніж на 7 частин, зв'язати ці частини між собою, виділити опори (слова і думки, що стоять за ними) і вивчити їх.

У системі вивчення матеріалу важливу роль відіграє повторення.

Виконуйте якомога більше різних опублікованих тестів з якогось предмета. Ці тренування ознайомлять вас із конструкціями тестових завдань.

Тренуйтеся із секундоміром у руках, контролюйте час виконання тестів. Готуючись до іспитів, ніколи не думайте, що не впораєтеся із завданням, а навпаки, подумки малюйте собі картину тріумфу.

Залиште один день перед тестуванням на те, аби знову повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на складніших питаннях.

ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ МЕЛЬНИК Г.Ю.

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Тема: Література рідного краю. Сім сучасних письменників Закарпаття.

Життя поміж кордонами чотирьох країн, говірка, яку розуміють далеко і не всі закарпатці, не кажучи вже про інших людей, безліч меншин і національностей, гірська мудрість та дуже автентичне сприйняття світу — те, що більшою чи меншою мірою об’єднує усіх цих письменників.

Опрацювання нового матеріалу.

Футболкознавець Банди Шолтес

Банди, він же Андрій, він же Шолтес – відома фігура в Ужгороді. Людина, яка перетворила написи на майках у філософію життя. Одна із ідей – універсальна футболка (які Банди називає майками) із прозорою кишенькою для зміни написів. Коли написи на футболці хочеться змінювати частіш, ніж саму футболку. Банди – такий собі вічно молодий і дуже сучасний філософ. Історії тих написів схожі за жанром на пости у Facebook, а деякі ними і є. І є вони і кредо, і мотто, і правдою життя в декілька словах. Банди – частий відвідувач музичних фестивалів, найулюбленіший – Sziget в Будапешті. Про це він навіть написав книжку під назвою «Остров Sziget или Труселя Iggy Попа», яка от-от має вийти у видавництві «Люта справа». Банди Шолтес спостерігає за життям. Його сторінка у Фейсбук – це набір щоденних історій із життя Ужгорода, і не тільки. Пише російською, проте спілкується українською, російською і навіть угорською.

В доробку одна видана книжка, все про те, про основне – «T-Shirtология. Общая теория футболки. Полутрикотажный роман». Ця книга – своєрідний мікс дотепних, іронічних написів на футболках та історій, пов’язаних із ними, всього 257. Навіть зараз у вільний час Банди продовжує розписувати футболки, і ці написи – це практично афоризми, які він вигадує так дбайливо, ніби створює ескіз для майбутнього татуювання. Наче на все життя.

Читати, щоб дізнатись, як можна у написі на майці висловити свою філософію та задля сотень веселих історій про життя між кордонів.

Гірський інтелектуал Петро Мідянка

Про Петра Мідянку в широкому літературному колі дізнались лише після 2012 року, коли він став лауреатом Шевченківської премії. Мідянка — вчитель української мови та літератури в закарпатському селі Широкий Луг, насправді один із найкращих закарпатських поетів та непублічний інтелектуал. Поезія Мідянки насичена горами, природою, часом ностальгією, проте ніколи жінками. Поет, який пише лише про Закарпаття, бо про інші регіони виходить «не так органічно». Тут є і силабо-тоніка, і білі вірші, і багато діалектизмів. Навіть таких, котрі незрозумілі навіть односельчанам Мідянки, не кажучи вже про людей із інших областей. Вплив сусідніх Словаччини, Угорщини, Румунії та Польщі на лексику надто помітний. Читати Мідянку — це медитувати, відчувати ту, іншу сторону Закарпаття, — природну, тонку, невловиму. Творчість Мідянки — це також і про американського художника лемківського походження, засновника поп-арту Енді Воргола, чи пак про Андрія Варголу — ще одну таємничу особистість Карпат.

Його батьки були вихідцями із русинського села Микова, зараз Словаччина. У 1920-х емігрували до США у пошуках роботи. У вірші «Сервус, пане Воргол» Мідянка розмірковує про ідентичність Воргола: русин чи хохол, а також про поєднання американського та русинського, року та джазу, поп-арту та греко-католицької віри. Цей вірш можна почути у виконанні гурту «Плач Єремії». Поринати у світи Мідянки можна у його збірках «Луйтра в небо», «40 сонетів», «Вірші з поду». Читати, щоб побачити, як поєднуються прогресивний інтелект, філософське сприйняття світу та місцеве, закарпатське світовідчуття.

Завзятий романтик Андрій Любка

Мабуть, тільки ліниві, або геть далекі від культурних новин минулого року не дізнались, хто такий Андрій Любка і про що роман «Карбід». Піар-кампанія роману про контрабандистський тунель до ЄС на Закарпатті пройшла на славу. Любка — поет, прозаїк, есеїст, перекладач і загалом дуже плідний закарпатський письменник. Молодий і красивий, що не заважає йому раз на рік видавати нову книжку. Розпочав із віршів. Першими були збірки «Вісім місяців шизофренії»«ТЕРОРИЗМ»«Сорок баксів плюс чайові». Продовжив оповіданнями у книжках «Кілер», «Спати з жінками» та дійшов до романів, приклад — «Карбід». І зрештою знову повернувся до оповідань. До Форуму видавців має вийти збірка історій про самотність «Кімната для печалі». Любка романтичний, а деколи і смішний, пише про пересічних і не дуже закарпатців та перекладає про ромів. Читати, щоб познайомитись із романтично-чуттєвою стороною Закарпаття, та дізнатись про контрабандистські реалії місцевого життя.

Закарпатський філософ Мирослав Дочинець

Мирослав Дочинець — письменник і журналіст із Хуста. Читаний і популярний автор. Написав 19 книжок. Став відомим у 2010-му році після виходу книжки «Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона — як жити довго в щасті і радості». Книжка потрапила до шістки найпопулярніших видань із накладом у 60 тисяч. Через два роки роман про того ж героя «Вічник. Сповідь на перевалі духу» висунули на Шевченківську премію. Це роман про карпатського Робінзона, Монте-Крісто і Сковороду в одній особі. Дочинець стверджує, що це реальна особа, і він лише переніс його поради до книжки. Шевченківську премію отримав згодом, за два інші романи — «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води Господніх русел» у 2014 році. Дочинця порівнюють із бразильським автором Пауло Коельйо — за притчову філософію та неабияку популярність його книжок. Дочинець цього порівняння не сприймає. У всіх книгах у вигляді порад Дочинець розповідає, як жити. Говорить від імені Андрія Ворона, чи інших мудреців. Поради стосуються того, який алкоголь пити, яку білизну носити, як обирати дружину, що їсти, як «подружитись» із грошима тощо.

Називає Мукачево маленьким Єрусалимом. Спілкується радше із місцевими звичними людьми. Подорожі Дочинця розчаровують, хоча його герої навпаки відвідують багато країн. Вважає, що «там, де ти народився, ти потрібен найбільше». Має два будинки — один для життя, інший збудував у дворі для того, щоб там писати. А ще сад, у якому понад 200 дерев. Читати, щоб зрозуміти універсальність закарпатської філософії, та отримати декілька десятків порад на щодень.

Непублічний фіґляр Михайло Чухран

Михайло Чухран — непублічний гуморист із Виноградівщини, «закарпатський отвєт Лесю Подерв’янському». Автор жартів, фіґлів — по-закарпатському, відомий творами «Сповідь холостяка»«Потячий грип»«Потоп-2001» та переспівами на кшталт «Лист Тетяни до Онєгіна». Його жарти виконують інші люди, бо Михайло Чухран вважає себе людиною непублічною і не любить виступати перед публікою. Його жарти можна почути від читців гуморесок та тамад: Василя Маровді зі Свалявщини, Юрія Мельника із Іршавщини, Святослава Гала з Виноградівщини, Михайла Негря з Хустщини. Пише про все, що відбувається навколо, із автохтонним закарпатським гумором та незмінною говіркою. Має видану збірку та диск, записаний разом із ще одним закарпатським фіґлярем Павлом Чучкою. Рідко друкується, бо перший досвід був не з приємних. Рукопис видали лише через кілька років у львівській газеті, ще й під іншим прізвищем.

Пише про Закарпаття, як воно є, і, звичайно ж, про закарпатців, Євро-2012, будівництво доріг, діалектизми, пташиний грип та інші буденності. Перекладає відомі твори закарпатською говіркою, а як треба, то ще й вигадує привітання. Читати, щоб познайомитись із закарпатською говіркою, місцевим гумором, та баченням закарпатцями українських та світових проблем.

Дотепний мовознавець Павло Чучка

Павло Чучка — український мовознавець, гуморист, історик, доктор філологічних наук. Власник єдиної в Україні корчми-музею «Деца у нотаря», автор Міжнародного фестивалю гумору «Карпатський словоблуд», а в минулому — голова сільради та депутат. Вірші пише закарпатським (русинським) діалектом. Любов до цього прищепив йому дід. Листи, які писав друзям під час навчання в Києві, видав збіркою. Увесь 10-тисячний тираж розійшовся, що для українського письменника неабиякий успіх. Автор збірок «Деца у нотаря»«Вичурки по-баранинськи», вичурки — це висловлювання, які вживають у селі Баранинці. Читати у першу чергу, щоб посміятись, а зрештою і пізнати красу, дивину, гумор, незвичність та екзотичність закарпатської говірки. А як щось буде важко зрозуміти, а стиль передбачає, що буде, то Чучка на те упорядкував «Українсько-український словник незрозумілих слів, уживаних українцями західних районів Закарпаття». А його батько, теж Павло Чучка — автор монографії «Прізвища закарпатських українців. Історико-етимологічний словник», в якій на 740 сторінках пояснюється походження дванадцять тисяч закарпатських прізвищ. Читати, щоб втамувати цілком свою зацікавленість закарпатською культурною екзотикою.

Заокенська дослідниця душ Оксана Луцишина

Оксана Луцишина — поетка, прозаїк, родом з Ужгорода, літературознавиця та дослідниця Бруно Шульца і Вальтера Беньяміна. Проте пише вона вже давно з-за океану. Головні герої її творів — емігранти, зокрема і з України. У збірці віршів «Я слухаю пісню Америки» розповіла про американський ритм життя, тамтешніх людей та, звичайно, про любов. Власне, ця ж тема і перекочувала в роман «Любовне життя», що вийшов минулого року. Історія кохання з інтелектуальним підтекстом та ключем у вигляді колоди Таро. Луцишина досліджує, як живеться жінці поза батьківщиною, в іншій культурній площині, де правила стосунків є теж іншими, і відчитати їх вдається не завжди. Оксана Забужко розповіла, що цей роман «народився» із її «Польових досліджень українського сексу», де також йшла мова про українку, яка приїхала викладати до США. У Луцишиної ви не знайдете закарпатської говірки чи гумору. Тут йдеться про життя поза контекстом, і про усвідомлення самої себе між кордонами.

Читати, щоб зрозуміти закарпатську душу за океаном, її цілісність та незмінність. 

Підбиття підсумків уроку.

-        Що об’єднує усіх цих письменників?

-        Хто вам найбільше сподобався із сучасних письменників Закарпаття?

-        Чию книгу ви б прочитали в першу чергу? І чому?

Домашнє завдання. Прочитати один із творів сучасних письменників Закарпаття (на вибір учня).

ВИКЛАДАЧ ЛІГОЦЬКА О.О.

АНГЛІЙСЬКА МОВА

Тема уроку №67 Сучасні вчені

Task 1. Read and make notes of the article.

https://newengineer.com/ru/insight/5-influential-scientists-of-the-21st-century-994988

5 Influential Scientists of the 21st Century

The 21st Century has seen tremendous strides in the field of science and technology. Without a doubt, the biggest accomplishment for this can be attributed to those brave and visionary scientists, who are not afraid to push the boundaries of what we perceive as possible. And as engineers come in different forms, they all change the way our world works in many ways. They revolutionize the way we communicate, travel and perceive the world and the universe in general. Today, we look at 5 influential engineers of the 21st century and their contributions to the world as we know it. For more helpful engineering related advice, news, conferences and career opportunities subscribe to NewEngineer.com here.

Andre Konstantin Geim

The University of Manchester physicist Geim was awarded the Nobel Prize in Physics together with Konstantin Novoselov for his work on graphene in 2010. Graphene is a super-conductive form of carbon that is made from single-atom-thick sheets.  Recognized as the thinnest material in the world, as well as one of the strongest and hardest, it is a superior alternative to silicon with many uses. His research on mesoscopic physics and superconductivity is also very promising.

Konstantin Sergeevich Novoselov

Known for his work with Andree Geim in discovering and studying graphene, Novoselov’s work includes 49 papers mostly in Physics and Materials Science. Dr. Novoselov is a Royal Society Research Fellow in School of Physics & Astronomy at the University of Manchester as well as the Langworthy Professor and director of the Manchester Centre for Mesoscience and Nanotechnology also at the University of Manchester.

John Craig Venter

The American biologist is famous for being one of the first to sequence the human genome. He is credited with creating the first cell with a synthetic genome in 2010. Founder of the J. Craig Venter Institute, his current work is focused on creating synthetic biological organisms and also documenting the genetic diversity in the world's oceans. He was listed on Time magazine's 2007 and 2008 issues as part of their 100 list of the most influential people in the world. His research in the field of synthetic life can be used for creating bacteria that can be engineered to perform specific purpose such as create fuel, manufacture medicine, and correct environmental problems like global warming.

Stephen William Hawking

England’s most famous theoretical physicist and cosmologist has written many scientific books (especially his runaway bestseller, Brief History of Time). His research and contributions to the science of cosmology and quantum gravity has contributed to the development of cosmology in general. Alongside Roger Penrose, he provided theorems on gravitational singularities within the framework of general relativity and gave theoretical predictions about black holes emits radiation.

Michio Kaku

Michio Kaku is an American theoretical physicist. He is the co-founder of string field theory. He has already written several books about physics and related topics. Frequently invited to guest speak on complicated science subjects such as time travel and singularities, the theoretical physicist covers a wide range of subjects such as wormholes and time travel.

There are many scientists who have contributed to our society. These are 5 of the influential engineers of the 21st century that have contributed to the development of science and engineering. True visionaries, movers and shakers of our time, these people have brought science to the forefront either by their research or by their advocacy of promoting and spreading scientific knowledge to anyone and everyone.

ВИКЛАДАЧ БАБІТА О.Ю.

ОБЛІК І КАЛЬКУЛЯЦІЯ

Тема уроку: «Первинні документи кондитерського цеху»

Вивчення нового матеріалу

Звіт про рух готових виробів в кондитерському цеху. Звіт про рух готових виробів в кондитерському та інших цехах застосовується для оформлення передачі готових виробів з кондитерського та інших цехів до комори (експедиції) підприємства громадського харчування. У звіті має бути зазначене повне і точне найменування виробів, а щодо штучних - і вага одного виробу. Звіт складають у двох примірниках. Один примірник з доданими документами здають до бухгалтерії, другий - залишають у матеріально відповідальної особи.

Наряд-замовлення на виготовлення кондитерських і інших виробів

Самостійні кондитерські цехи утворюються при фабриках-кухнях, ресторанах, їдальнях та інших підприємствах громадського харчування. Облік сировини і готових виробів у таких цехах і в підприємствах громадського харчування ведуть матеріально відповідальні особи, що відповідають за таку продукцію. Підприємства громадського харчування, що не мають відокремлених кондитерських цехів, пиріжки, тістечка, пампушки, ватрушки та інші борошняні вироби враховують у порядку, встановленому для основного виробництва. Тобто наряд-замовлення на виготовлення кондитерських та інших виробів застосовується в ресторанах, їдальнях тощо, що мають відокремлені кондитерські та інші цехи, або для окремих матеріально відповідальних осіб (кондитерів, майстрів), які відповідають за виробництво і випуск виробів, що не входять до складу бригади кухні. Завідуючий кондитерським цехом виходячи з наявної сировини, можливостей виробництва й умов реалізації складає наряд-замовлення на виготовлення кондитерських виробів. Замовлення складається для розрахунку наявної в коморі підприємства сировини, потрібної для випуску того чи іншого виробу. У замовленні зазначається найменування виробів в асортименті і намічена кількість випуску кожного виду. Замовлення затверджує директор підприємства або його заступник. На підставі замовлення бухгалтерія розраховує потребу в сировині і визначає кількість сировини, що підлягає відпуску з комори в цех. Потреба в сировині на заданий випуск кондитерських виробів розраховується на бланку . Наряд-замовлення одночасно є документом для встановлення виробничого завдання на виготовлення кондитерських виробів.Зворотний бік наряду-замовлення можна використати для розрахунку заробітної плати кондитерам. Дуже важливо зауважити, що наряд-замовлення складається в 3­х примірниках. Перший передають завідуючому кондитерським цехом для виконання замовлення, другий залишається в бухгалтерії, третій є підставою для розрахунку заробітної плати.

Затверджений керівником наряд-замовлення є документом, за даними якого бухгалтерія або завідуючий цехом з подальшою перевіркою бухгалтерією розраховує потребу в сировині на підставі встановлених норм (рецептів). За необхідності заміни одного виду рівноцінним іншим у наряді-замовленні наводиться відповідна довідка про заміну.

У кондитерських цехах, що мають кілька бригад або змін, кількість сировини для цеху загалом визначають зведеним нарядом-замовленням Приймання-передачу від однієї зміни в іншу відображають у наряді-замовленні за відповідними графами "Фактичний випуск". Здачу готових виробів з цеху в комору або експедицію оформляють денною забірною карткою або накладною. У них зазначають номер наряду-замовлення, за яким виготовлено кондитерські вироби ("До наряду-замовлення №___").

Готові вироби до комори здає особисто начальник цеху або його заступник у присутності матеріально відповідальної особи, що виготовила цю продукцію.

Своєю чергою, матеріально відповідальні особи щодня складають звіт про рух готових виробів за формою, наведеною в додатку 14, у двох примірниках. Перший з доданими прибутковими і витратними документами передають до бухгалтерії під розписку на другому примірнику звіту, що залишається у матеріально відповідальної особи.

Залишку незавершеного виробництва, як правило, на кінець дня (зміни) не повинно бути. Залишок може бути тільки за напівфабрикатами, на виготовлення яких за технологією потрібно більше ніж один робочий день (зміну). Та все ж якщо з якихось причин залишок незавершеного виробництва виник, то його треба закінчити на другий день (зміну), і закриття його необхідно зробити за окремою накладною із зазначенням причин незакінчення виробництва вчасно.

Складають розрахунок кожної п'ятиденки або за інший період і загалом за між інвентаризаційний. На підставі контрольного розрахунку можна визначити відхилення фактичної витрати продуктів від встановлених норм закладення у Збірнику рецептур страв і на фактично виготовлені, реалізовані і відпущені напівфабрикати, і на готові вироби. Такий розрахунок складають за між інвентаризаційний період, він служить для заповнення графи 22 Звіту про рух продуктів у виробництві.

Питання для самоконтролю:

1.Чи застосовують звіт про рух готових виробів в кондитерському цеху ?

2.Де застосовують наряд- замовлення?

3.Хто здає готові вироби до комори?

Домашнє завдання

Скласти наряд-замовлення у кондитерському цеху.

ВИКЛАДАЧ БЛИСКУН Н.М.

П'ЯТНИЦЯ 13.03.2020

 

АНГЛІЙСЬКА МОВА

Тема уроку № 66: Сучасні винаходи

Task 1. Read and write (shortly) the latest inventions of 21st century.

https://interestingengineering.com/9-inventions-from-the-21st-century-that-are-still-shaping-our-world-today

 1. 1.Social media

Ok, let’s start with the more obvious and controversial one, social media. You might have grown tired of seeing your friends' countless posts or the constant threats to your own privacy but at one point social media held a truly exciting promise, to connect people across the world. Tools like Friendster and MySpace entered the scene in 2002 and 2003 respectively, opening the doors for the eventual giant Facebook. Social media is everywhere. There is a good chance that you read this post from our social media page. Social media does connect people and businesses across continents, is a hub for both great and useless information, and has even been a stage for major political movements. Just to put everything into scale, there are currently 7.5 billion people on this planet and 2.89 billion of them can be found on some sort of social media platform. Social media is going to be around for a while.

 1. 2.The Capsule Endoscopy 

All thanks to massive advancements in light-emitting electrodes, image sensors, and optical design in the 90s, the capsule endoscopy was able to be created. First used in 2001, the technology uses a tiny wireless camera the size of a common pill. This allows doctors to explore and examine the human body, specifically the digestive system, to identify any potential internal bleeding, inflammation, or cancerous tumors. 

 1. 3.Blockchain Technology 

Now the idea of a blockchain did not first appear in 2008. In fact, Stuart Haber and W. Scott Stornetta first envisioned the idea in 1991. However, it was not until the emergence of Bitcoin in 2008 when blockchain technology truly became relevant. People around the world are excited about blockchain as it has the potential to change industries outside of the cryptocurrency world.  From car-sharing to cloud sharing, blockchain technology offers greater transparency increased efficiency and speed, improved traceability, and enhanced security just to name a few benefits. 

 1. 4.Bitcoin and cryptocurrencies  

 Remember last year when you could not go one day without seeing or hearing about cryptocurrencies? Bitcoin’s unprecedented rise in value force the world to pay attention to these decentralized tools. There were previous attempts to create cryptocurrencies in the late 90s, but it was the mysterious Mr. Nakamoto and his creation of  Bitcoin that would go on to become a staple of culture. Cryptocurrencies are already changing the way we conduct financial transactions offering a transparent, secure, and decentralized way to conduct business.  

 1. 5.Mobile Operating Systems 

Imagine where you would be without that smooth and easy to use operating systems found on your phone. Whether you love Android or Apple’s iOS, operating systems change your mobile device’s interface for the better, opening the doors to better user experiences and greater technological advances. 

 1. 6.3D Printing 

One of our personal favorites, 3D printing has a lot of hype around it because of its potential to disrupt everything from the food industry to the aerospace industry. In fact, there are a lot of examples of how that has already begun. Now, 3D printing is not completely new to the 21st century.  In fact, the application of the layering method you see on today’s 3D printers can be traced back to the 19th century and 3D printing officially began in 1980. Yet, cheaper manufacturing methods and open-source software have contributed to a revolution in 3D printing. If you wanted to 3D print something back in the day it was going to set you back thousands of dollars. Now you can buy a 3D printer at home for your desktop. 

 1. 7.Gene Editing/CRISPR

The fascinating thing about gene editing is that it has played a big role in various aspects of science fiction before coming into fruition. Back in 2012, researchers from the University of California, Berkeley and a separate team from Harvard, as well as the Broad Institute, independently discovered the power of the bacterial immune system known as clustered regularly interspaced short palindromic repeats or CRISPR

CRISPR can be used as a powerful gene-editing tool to make drastic changes to an organisms’ DNA. CRISPR could eventually be used to eradicate major diseases and even be used to edit humans for reproductive purposes, opening the doors to many ethical questions. 

 1. 8.The Internet of Things 

This is probably another buzzword that you hear thrown around a lot. Originally conceived towards the end of 1999 by Sun Microsystems co-founder Bill Joy, we would go on to see the real application of IoT in our consumer devices and appliances in the 21s century. Yet, the IoT has the potential to unlock the “fourth industrial revolution” driving innovation in places like artificial intelligence and robotics. 

Task 2. Choose one invention of the list and prepare more information to retell.

 

УКРАЇНСЬКА МОВА

Тема: Зв’язне мовлення. Звіт про виконану роботу.

Вивчення нового матеріалу. Звіт — діловий папір, в якому подається повідомлення про діяльність особи чи організації за певний період, виконання кимось дорученої роботи та її підсумок.

Обов’язковими для оформлення звіту є назва (звіт), зазначення періоду, за який складається звіт, назва групи (класу, відділу, організації, установи), що звітується, текст звіту, підпис особи, яка склала діловий папір, дата складання звіту.

Звіти бувають статистичні та текстові. Статистичні оформляють на трафаретних бланках, текстові — на загальному бланку або чистому аркуші. Як правило, звіти складають за певний період (тиждень, місяць, квартал, півріччя, рік тощо).

Методичний коментар. План звіту може мати такий вигляд:

1. Назва документа.

2. Назва закладу, організації, посади особи або осіб, які звітують.

3. Визначення терміну, за який проводиться звіт.

4. Текст звіту (висвітлюються позитивні й негативні сторони роботи, наводяться факти, пояснюються причини невиконання, робляться висновки і вносяться пропозиції).

5. Дата складання звіту.

6. Підпис особи, яка складала звіт.

Підбиття підсумків уроку.

-        Поміркуйте, з якою метою складають звіти?

-        Які види звітів ви знаєте?

Домашнє завдання. Складіть і запишіть звіт про виконання якоїсь роботи (проходження літньої практики, проведення благодійної акції, участь у громадських заходах тощо) або звіт про діяльність колективу, організації за певний проміжок часу.

ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА

 

Тема: Індійський танець. Значення поз, жестів, позицій рук (мудра). Китайська опера.

Вивчення нового матеріалу. За щонайменше п'ять тисячоліть Індія виробила і зберегла глибоко оригінальну культуру, що належить до великих досягнень світової цивілізації. Література Індії величезна. Її перші пам'ятки — священні книги Веди виникли за тисячоліття до початку нашої ери. Індійський народ – не тільки великий ардчий і віршотворець. Він також надзвичайно музичний. Його творчість багатонаціональна. Музикантам відводилась роль пророків, бо тільки з допомогою музики можна піднести душу над рамками життя. Розглянемо музичне мистецтво Індії.

Музичне мистецтво Індії багате й різноманітне за темами, жанрами, місцевими стилями та мелодичними варіантами. В основі індійської музики – гармонійне поєднання вокалу, інструментальної музики й танцю.

   З незапамятних часів пісні індійського народу відображали картини життя і праці трудівників своєї землі. Поезія такої щоденної праці, й гіркота, звуки, ритм – усе це втілено в музиці майстерністю, що поєднує художню правду, емоційність і вишуканість форми.

     Індіяземлеробська країна, тому ще в давнину тут виникли селянські пісні про врожай. Індія – це також країна величної архітектури, древніх міст із палацами, храмами, вишуканими будівлями. Звідси стародавні пісні будівельників - мулярів, покрівельників, різьбярів із дерева й каменю. Індія — країна великих рік і морських узбережж, де здавна співають свої пісні корабельники, човнярі, веслярі. Пісенне мистецтво індійського народу відобразило й інші своєрідні риси праці, побуту, природи, флори і фауни країни. До числа дуже давніх належать пісні погоничів слонів і буйволів, пенджабські пісні погоничів верблюдів — маппа, пастуші пісні, пунги — пісні приборкувачів кобр.

     В Індії виникли, поширились і на тисячоліття глибоко вкоренилися брахманізм, буддизм, індуїзм. Ідеї й образи цих релігій дуже вплинули на життя, побут і мистецтво народу. У I тисячолітті до н. е. в Індії склався високо мистецький епос - всесвітньо відомі поеми «Махабхарата» і «Рамаяна. Уривки з цих поем були покладені на музику. Камкаха були творцями і виконавцями цих епічних пісень. Священні гімни Веди виконувались речитативом. Поряд з культовою, храмовою існувала світська (придворна) та народна музика.

     У суспільстві музичному мистецтву надавали великого значення. Вважали, що воно має чудодійну силу, впливає на природу, тварин. Співом, на думку давніх індусів, можна викликати пожежу. Індуси вірили, що під час посухи наспівом можна було викликати дощ, приборкати розлючених слонів, вони вміли мелодією на флейті заклинати змій.

Система побудови індійської музичної композиції включає 2 поняття: рага

(форма мелодії) і тал (ритмічна складова).

   Найхарактернішою рисою художньої культури Індії є синтез мистецтв - поезії, музики (вокальної та інструментальної), хореографії, що створював оригінальний жанр – танцювальну драму. Він дістав назву сангіт. На такому синтезі побудовано гру в традиційному народному театрі Індії. Існували також лялькові театри, тіньові, класична драма (мовою санскрит).

   Під впливом синтезу мистецтв виник унікальний вид національного живопису на музичні теми – ваніка, де сім звуків асоціювалися з сімома кольорами та з певними графічними формами. Індійцям загалом притаманні космологічні уявлення про музику: сім звуків символізували сім відомих на той час планет Сонячної системи. Звук розглядали як енергію Космосу, а ритм  як розвиток Всесвіту. Для теорії музики, що розроблялася індусами, характерна числова містика (число «7 вважалося священним).

Індійська музика має безліч місцевих варіантів. Іi типова особливість наявність інтервалів, менших за півтону (шруті). Головні національні­ інструменти віна, cитap, тимбура (шипкові), саранеі, саринда (смичкові).ь табла, банія (ударні).

     Класична музика ділиться на північну школухиндустані, і південну - карнатік. Друга відрізняється прискореним темпом і підкресленою ритмікою школи півночі і півдня мають тривалу традицію розвитку. Викладання співу,інструментального виконання і танцю ведеться представниками каст, що успадковують свою професію протягом дуже тривалого часу.

   Тому кожне покоління народжує видатних музикантів, співаків і танцюристів. В даний час неперевершеним виконавцем гри на ситaрi е вже протягом декількох десятків років Раві Шанкар. Він не тільки видатний ситарист, але і композитор, і наставник молодих виконавців. Його син Шубхендра успадкував талант батька і продовжує вдосконалювати свою майстерність. Порівняно недавно європейська скрипка теж стала виконуючим соло і супроводжуючим інструментом, Є і віртуозні виконавці національних мелодій на цьому інструменті. До них відносяться Л. Джанраман, Т.Н.Кришнан. Індійські музиканти – віртуози виконавці і композитори – давно намагаються вирішити проблеми синтезу північного і південного класичних стилів, проблему організації національного симфонічного оркестру з традиційних інструментів і створення творів для такого оркестру.

     Аранжування оркестрових творів для інструментів складного звучання і представляє головну перешкоду при створенні великих національних оркестрів, та до того ж із додаванням європейських інструментів.

І якщо у майстрів високого класу і вдавалися деякі експерименти (типу ситара і скрипки), то це виявилося можливим ще і тому, що на ситарі грав Раві Шанкар, а на скрипці Ієгуді Менухин. Тому, коли сьогодні говорять про класичну індійську музику, то мають на увазі, як правило, соліста-виконавця а невеликим оркестром фону. І саме така музика отримує широке визнання в самій Індії і за її межами.

Етап перевірки засвоєних знань

-        Який з музичних жанрів найкраще розкрився в мистецтві Індії?

-        Нові факти про музичну культуру індійців – це…

-        Найбільше в даній темі мене вразило…

Домашнє завдання.

Перегляд відеоматеріалу https://www.youtube.com/watch?v=87QBETaQAzU

ТЕХНОЛОГІЯ ПРИГОТУВАННЯ

Тема уроку: Загальні правила підбору посуду та подачі борошняних кондитерських виробів

1.Самостійне вивчення нового матеріалу:

Перед подачею солодкого зі стола забирають всю зайву посуд, а також залишки хліба, порожні пляшки і т. п.

Подача солодких страв борошняних кулінарних та кондитерських виробів.

Тістечка та торти, які попередньо розрізають на порції, подають в низькій фарфоровій вазі чи вазі “плато” на різній паперовій серветці. Тістечка розкладають кондитерськими щипцями, торти – лопаткою. На стіл ставлять мілкі десертні тарілки. При подачі тістечок і тортів з твердою глазур’ю використовують десертні ніж та виделку, а при подачі тістечок і тортів з м’якою глазур’ю – трьохріжкову виделку.

Десертні страви мають красивий зовнішній вигляд, приємний смак, аромат, ніжну консистенцію. Холодні солодкі страви – це , салати із фруктів, желе, муси, самбуки, креми, збиті вершки і морозиво з різними наповнювачами.

Желе, муси, самбуки, креми подають у скляній креманці або вазочці на пиріжковій або десертній тарілці з десертною ложкою

Морозиво з різними наповнювачами – в металічних креманках становлять перед відвідувачем.

Парфе(густі збиті з цукром і ваніллю вершки, заморожені у металічній формі) подають використовуючи кругле мельхіорове або фарфорове блюдо. На виду у споживача на підсобному столі парфе розрізають на порції і розкладають на мілкі десертні тарілки. Парфе можна подати в кришталевій вазочці, тоді під морозиво кладуть бісквіт.

Морозиво «Сюрприз», як правило, включають в меню новорічної вечері. Готують і подають на овальному мельхіоровому блюді. На блюдо викладають випечений бісквіт, на нього поміщають нарізані апельсини або консервовані фрукти брусочки морозива, закривають консервованими фруктами і зверху виріб покривають з кондитерського мішка збитими з цукровою пудрою яєчними білками. Запікають в сильно нагрітій жарочній шафі протягом декількох хвилин. Під час подачі по краях блюда розкладають дрібні шматочки цукру, поливають їх коньяком і підпалюють. Страву можна подати в обнесення або поставити її на стіл. Розкладають десертною лопаткою. На стіл заздалегідь ставлять мілку десертну тарілку і кладуть десертну ложку.

Гарячі солодкі страви – це пудинги, суфле, млинці з варенням, яблука в тісті, каша гур’євська та ін. Гарячі солодкі страви звичайно подають з температурою 70-75оС.

Яблука, смажені в тісті (кружечки яблук, смажені у фритюрі) подають на круглому мельхіоровому блюді з різною паперовою серветкою. Перед відпуском посипають цукровою пудрою. Ставлять праворуч від гостя, розкладаючи кондитерськими щипцями. Гарячий абрикосовий соус подають окремо в металевому соуснику, ставлять ліворуч. На стіл ставлять мілку десертну тарілку і десертні виделку та ніж.

Суфле відпускають в тому ж посуді, в якому воно запікалося. Це може бути баранчик або сковорода. Стіл перед подачею сервірують глибокими десертними тарілками і десертними ложками. До суфле подають молоко в молочнику або вершки у вершківнику. Спочатку офіціант обережно підрізає лопаточкою краї суфле і, підійшовши до відвідувача з лівого боку, тримаючи страву в лівій руці, швидко й акуратно перекладає лопаточкою суфле у тарілку відвідувача. Потім з правого боку підливає в тарілку з суфле молоко або вершки.

Фруктові салати готують із суміші консервованих чи свіжих плодів і ягід. Для приготування салату із апельсинів беруть очищені від шкірки та зерен апельсини нарізають шматочками, посипають цукром, охолоджують. Перед подачею шматочки поливають коньяком і зверху із кондитерського мішку випускають на них збиті вершки. Подають фруктові салати в скляних креманках, які ставлять на десертні тарілки; їдять десертною ложкою.

Млинці з м’ясом чи сиром кисломолочним приносять на овальному мельхіоровому блюді. Показавши відвідувачеві, перекладають лопаткою на підсобному столику в підігріту мілку столову тарілку, становлять справа. Окремо в порцеляновому соуснику, поставленому на пиріжкову тарілку, покриту паперовою серветкою, подають сметану, становлячи справа від споживача. Чайну ложку кладуть на тарілку ручкою вправо, ручка соусника повернута вліво.

Млинці з варенням приносять із роздавальні в мілкій десертній тарілці, посипаючи цукровою пудрою. Становлять перед споживачем справа правою рукою.

2.Питання для самоконтролю

1. Наведіть загальні правила подавання кондитерських виробів.

2. Вкажіть загальні правила подавання борошняних кулінарних виробів.

3. Якими є особливості подачі фірмових холодних солодких страв?

4. Якими є особливості подачі фірмових борошняних кулінарних виробів?

V. Домашнє завдання:   конспект

ТЕХНОЛОГІЯ ПРИГОТУВАННЯ БОРОШНЯНИХ ВИРОБІВ

ЛАБОРАТОРНО - ПРАКТИЧНА РОБОТА №6

 

Тема : Технологія приготування тортів.

 

Тема уроку: Технологія приготування тортів 

Мета роботи: закріпити практично теоретичні знання з:

- розрахунку сировини для приготування заданої кількості  виробів;

- технології приготування тортів

- організації робочого місця;

- проведення бракеражу готових виробів;

- дотримування вимог санітарії та гігієни, правил техніки безпеки й охорони праці.

Зміст роботи

1. Приготувати такі вироби:

Торт пісочний  “Листопад”

Торт бісквітний  з білковим кремом

Торт Медовий з чорносливом 

Торт бісквітний  “Шоколадне суфле”

    2. Виконати технологічний процес приготування виробів.

    3. Розрахуйте кількість сировин на задані кількості виробів.

    4. Оцінка якості приготовлених виробів.

    5. Відповідь на контрольні питання.

v Як класифікувати торти для способу приготування?

v Назвіть основні правила приготування бісквітних тортів

v Для того, щоб визначити класифікацію торті?

v Які правила пакування та транспортування тортів?

v Наявність термінів придатності до проживання тортів оздоблених кремів

v Написати вимоги до особи до тортів

    6. Оформити світ.

Хід роботи.

 

1. Отримати посуд інвентар.

2. Організувати робоче місце

3. Підготуйте вироби із застосуванням технологічної карти.

4. Оформити світ.

5. Зробити пропозиціївки.

6. Заповнити бракеражну таблицю.

Виберіть робоче місце, посуд та інвентар здайте чорноговим.

 

Прокоментувати: